٠٧:٥٤ ٢٩/٠٣/١٣٩٨
عمومي
رييس جهاد دانشگاهي در گفت‌وگو با ايسنا:
پيگيري انجام امور فرهنگي در دانشگاه‌ها از طريق جهاد دانشگاهي در دستور كار است
اتاق فكر فرهنگي در مجموعه جهاد دانشگاهي تشكيل مي‌شود
رييس جهاد دانشگاهي كشور گفت: شوراي سياست‌گذاري هنر ارزشي و اسلامي در مجموعه جهاد دانشگاهي در حال شكل‌گيري است تا به اين ترتيب مجموعه جهاد به پشتوانه‌اي براي تحقق اين مهم تبديل شود.
دكتر محمدحسين يادگاري در پايان سفر يك‌روزه خود به اهواز كه با هدف معارفه سرپرست جديد جهاد دانشگاهي خوزستان انجام شده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسناي خوزستان اظهار كرد: تلاش ما اين است كه مجموعه جهاد دانشگاهي بيش‌تر در راستاي هويت اصلي خود حركت كرده و بتواند اهداف خود را هرچه بيش‌تر نسبت به گذشته پيگيري كند. هدف اصلي اين است كه فعاليت‌هاي گذشته را پيگيري كنيم و آن‌ها را ارتقا دهيم.
وي افزود: موضوع پيگيري انجام امور فرهنگي در دانشگاه‌ها از طريق جهاد دانشگاهي از مهم‌ترين مسائلي است كه در دستور كار است كه البته تحقق آن نيازمند حضور فعال‌تر و گسترده‌تر جهاد دانشگاهي در امور فرهنگي در داخل دانشگاه‌هاست؛ اين موارد موجب مي‌شود جهاد دانشگاهي در آينده‌اي نزديك به هدف اصلي خود، يعني پيگيري مسائل فرهنگي در دانشگاه‌ها برسد.
يادگاري تصريح كرد: همچنين قرار بر اين است كه بر اساس پيوست‌هاي فرهنگي، فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي نيز در مجموعه شكل گيرد.
رييس جهاد دانشگاهي كشور خاطرنشان كرد: در مورد مسائل آموزشي هم بر موضوع حفظ شان جهاد تاكيد بسيار داريم؛ به اين معني كه در جهت ارتقاء آموزش‌ها، متناسب با شان جهاد حركت شود و در بخش‌هاي مهارتي و كاربردي آموزش‌هايي ارائه دهيم كه به درد جامعه بخورد؛ لازم است از پرداختن به رشته‌هاي كارداني در مجموعه جهاد دانشگاهي خارج شويم و به سمتي حركت كنيم كه مجموعه از دستاوردهاي علمي 30 ساله خود استفاده كند.
وي ادامه داد: هدف دانشگاه علمي و كاربردي هم همين موضوع است و قرار بر اين است كه بخشي از آموزش‌هاي مهارتي و كاربردي اين دانشگاه در اختيار جهاد دانشگاهي قرار گيرد تا دستاوردهاي علمي مجموعه به نسل جوان منتقل شود.
يادگاري درباره فعاليت‌هاي پژوهشي جهاد دانشگاهي گفت: هدف اين است كه اين فعاليت‌ها در راستاي اهداف نظام شكل گيرند و در اين راستا كارهاي تحقيقي و پژوهشي خوب و ارزنده‌اي انجام شود.
رييس جهاد دانشگاهي كشور افزود: در حال حاضر چند موضوع مهم را در دستور كار داريم كه از آن جمله مي‌توان به تشكيل يك اتاق فكر فرهنگي در مجموعه جهاد دانشگاهي اشاره كرد. اين اتاق فكر با هدف حضور هر چه بيش‌تر جهاد در مسائل فرهنگي دانشگاه‌ها تشكيل مي‌شود. همچنين شوراي سياست‌گذاري هنر ارزشي و اسلامي در مجموعه جهاد دانشگاهي در حال تشكيل است. برخي موارد در بحث هنر ارزشي و اسلامي به فراموشي سپرده شده و به عنوان مثال اگرچه گفته مي‌شود داراي سينماي ارزشي هستيم، ولي آن‌گونه كه بايد اين موضوع پشتيباني نمي‌شود كه انشاالله مجموعه جهاد دانشگاهي در اين زمينه پيش‌قدم باشد و به پشتوانه‌اي براي تحقق سينما و تئاتر ارزشي تبديل شود. همچنين در نظر است كه در بحث جشنواره تئاتر دانشجويي، بخش تئاتر ارزشي و ديني را شكل دهيم. با تشكيل شوراي سياست‌گذاري هنر اسلامي اين موارد محقق مي‌شوند.
وي با تاكيد دوباره بر انجام فعاليت‌هاي پژوهشي در جهاد دانشگاهي تصريح كرد: موضوعي كه اكنون در دستور كار قرار گرفته اين است كه از فعاليت‌ها و توانايي‌هاي پژوهشكده‌ها و پژوهشگاه‌هاي توانمند جهاد دانشگاهي براي تقويت واحدهاي ديگر استفاده شود. به عنوان مثال اگر پژوهشكده زلزله جهاد دانشگاهي در كرمان فعاليت‌هاي موفقي در اين زمينه دارد، از توانايي‌هاي آن براي تغذيه ديگر واحدها استفاده شود.
يادگاري با تاكيد بر رسالت جهاد دانشگاهي در انجام فعاليت‌هاي فرهنگي خاطرنشان كرد: در تلاش هستيم كه پس از رايزني و فرهنگ‌سازي، با استفاده از توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي سازمان فعاليت‌هاي قرآني و خبرگزاري ايكنا، بتوانيم هدايت فعاليت‌هاي قرآني در دانشگاه‌ها را بر عهده گيريم. اين توانايي در مجموعه جهاد دانشگاهي وجود دارد و مي‌توان فعاليت‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌ها را بر مبناي اصول قرآني شكل داد.
وي عنوان كرد: انجام كارهاي فرهنگي نيازمند اعتبار است و با اين ميزان اعتبار اندكي كه به واحدهاي جهاد دانشگاهي در استان‌ها تعلق مي‌گيرد نمي‌توان كار فرهنگي پايه‌اي انجام داد. لازم است با دستگاه‌هاي اجرايي استان‌ها هرچه بيش‌تر در ارتباط باشيم، علاوه بر اين به دنبال جذب اعتبارات خاص از دولت هم هستيم. ورود هرچه بيش‌تر جهاد دانشگاهي در مسائل فرهنگي نيازمند رايزني و فرهنگ‌سازي دارد. البته كارهايي هم مي‌توان انجام داد كه نيازمند اعتبار خاصي نيست و مي‌توان با حضور مستمر در شوراهاي فرهنگي دانشگاه‌ها، انديشه جهادي را گسترش داد.
رييس جهاد دانشگاهي كشور تاكيد كرد: با هدف جذب هرچه بيش‌تر اعضاي هيات علمي و نخبگان در مجموعه جهاد دانشگاهي نيز فعاليت‌هاي گسترده‌اي در حال شكل‌گيري است كه نتايج آن به تدريج اعلام مي‌شود. همچنين با هدف توسعه فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي در واحدهاي جهاد دانشگاهي در كشور، حمايت‌هاي مادي و معنوي از اين واحدها انجام خواهد شد تا به اين ترتيب مجموعه جهاد دانشگاهي نسبت به گذشته فعال‌تر و پوياتر شود.
وي با تاكيد بر اهميت ارتقاء تعامل ميان مجموعه جهاد دانشگاهي و صنعت، اظهار كرد: در حال حاضر تعامل بسيار خوبي ميان مجموعه جهاد دانشگاهي و صنعت نفت برقرار شده و در بسيار مباحث مانند توليد مولدها، دكل‌هاي حفاري و صنايع نفت و گاز وارد شده‌ايم. همچنين با توجه به اين‌كه استان خوزستان يك منطقه نفت‌خيز است، در تلاش هستيم كه جهاد دانشگاهي خوزستان به مركزي براي انجام فعاليت‌هاي پژوهشي در حوزه نفت و گاز تبديل شود.
١٥:٤٠ ٠٤/٠٤/١٣٩٠
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد