١٤:١٠ ٠٧/٠٤/١٤٠١
معرفي کتاب
آشنايي با عروض و قافيه
مؤلف : دكتر محمد حسين خان محمدي
ناشر: جهاددانشگاهي واحد آذربايجان غربي
نوبت چاپ: اول – 1383

اهميت علم عروض در كنار علم قافيه كه از جمله دروس فني ادبيات فارسي اند بر اديبان و استادان زبان و ادب فارسي پوشيده نيست . همانگونه كه هرچيزي محك و معياري دارد كه ارزش آن را معين و مشخص مي كند ؛ علم عروض و قافيه هم معيار و ملاك سنجش اشعار موزون از ناموزون و نشان دهنده شعر شاعران موزون طبع – كه خالق اشعار خوشايند و دلنشين اند- از سازندگان اشعار ناسازگار- گاه دل آزار- است . آشنايي با اين علوم ضوابط و قواعدي به دست مي دهد كه به كمك آنها ارزش سرمايه‌هاي گرانقدر ادب فارسي در كسوت شعر مشخص مي شود، هرچند پيچيدگي و دشواري اصطلاحات عجيب و غريب و ناآشناي عروض در موارد بسيار ، شوق و انگيزه ورود به اين جهان زيبا و اسرار آميز را حتي براي آشنايان اين علوم كم مي كند تا چه رسد به مبتدي نوآموزي كه با گامهاي لرزان آرزوي ورود به دنيايي دارد كه هيچ گونه با آن آشنايي ندارد و تنها براي يافتن جوابي براي پرسش ها و مجهولات خود در كسوت جهل و ناداني قرار دارد.
در اين كتاب سعي شده ضمن پايبندي به اصول شناخته شده عروض سنتي و حفظ و حراست اين گنجينه ارزشمند ، تازه ها و تازگي هاي اين علوم نيز از نظر دور نماند و حتي الامكان شنيده هاي جديد و قديم در كنار هم مطرح شود تا خواننده بتواند به جواب مورد نظر برسد .
گفتني است كتاب مذكور در قالب 242 صفحه وبا قيمت 28000 ريال در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد .

١٥:٤١ ٠٣/١٠/١٣٨٤
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد