٠٦:٤٥ ٢٩/٠٥/١٤٠١
گزارش
در آستانه سالروز تشكيل اين نهاد اعلام شد:
جهاددانشگاهي مي‌تواند اتاق فكر دولت و مجلس باشد

به منظور تشريح دستاوردها و معرفي برنامه‌هاي آتي جهاددانشگاهي صبح امروز نشست مطبوعاتي با حضور خبرنگاران در دفتر مركزي اين نهاد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي، در اين نشست دكتر حميدرضا طيبي رئيس جهاددانشگاهي و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سخناني به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي پرداخت و با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره اين نهاد گفت: هدف از تشكيل جهاددانشگاهي تحقق بخشيدن به اهداف انقلاب فرهنگي و حركت در جهت اسلامي شدن دانشگاهها با انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و تحقيقاتي بود و اين نهاد در راستاي گسترش تحقيقات و توليد علم و فناوري به منظور ايجاد خودباوري و كمك به تربيت دانشجوي مسلمان متعهد، فعال ، بانشاط، خودباور و داراي هويت اسلامي ايراني و داراي آگاهي‌هاي سياسي اجتماعي براي مقابله با تهاجم فرهنگي فعاليت مي‌كند.
رئيس جهاددانشگاهي ترميم ضايعات عصبي، قلبي و چشمي با استفاده از سلول‌هاي بنيادي، شبيه‌سازي و توليد حيوانات ترانس ژنيك را از جمله فعاليت‌هاي شاخص جهاددانشگاهي در حوزه پژوهش دانست و افزود: توليد موش سبز در پژوهشكده رويان، كسب دانش فني توليد آنتي بادي منوكلونال و توليد نانو ذرات براي استفاده در درمان سرطان از ديگر دستاوردهاي شاخص جهاددانشگاهي در حوزه تحقيقات پزشكي است .
وي ادامه داد: پژوهشگران جهاددانشگاهي طرح توليد واكسن ضدسرطان را آغاز نموده‌اند كه اميدواريم با به ثمررسيدن اين طرح بتوانيم خدمات ارزشمندي را به جامعه ارايه كنيم .
رئيس جهاددانشگاهي توليد نسل جديد هواپيماهاي فوق سبك را از جمله دستاوردهاي جهاددانشگاهي در حوزه فني و مهندسي خواند و اظهار داشت: پروژه توليد نسل جديد هواپيماهاي خورشيدي كه جايگزين  ماهواره‌ها خواهد شد در جهاددانشگاهي در حال حاضر در دست مطالعه مي‌باشد.
دكتر طيبي ادامه داد: بعد از اجراي پروژه موفق طراحي و ساخت فيلترهاي الكترواستاتيك جهاددانشگاهي موفق شد دانش فني توليد فيلترهاي كيسه‌اي بزرگ وبرجهاي خنك كن را به دست آورد.
وي افزود: در حال حاضر متخصصان جهاددانشگاهي توانسته‌اند فناوري سيستم خنك سازي گازهاي حاصل از احتراق كوره در كارخانجات سيمان را در مناطق كم‌آب ايجاد نمايند .
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه ساخت UPSهاي پرقدرت، فرستنده‌هاي پرقدرت راديويي، ساخت فرستنده‌هاي ديجيتال FM، كسب دانش فني توليد فولادهاي آلياژي، طراحي و ساخت مجموعه رزونانسي فشار قوي و ... را از ديگر پروژه‌هاي شاخص جهاددانشگاهي در زمينه فني و مهندسي عنوان كرد.
دكتر طيبي در ادامه به تشريح فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي در حوزه پژوهش‌هاي علوم انساني پرداخت و طرح هدفمند كردن يارانه‌ها در سطح كشور ، بررسي مسائل انساني و اجتماعي پروژه هاي بزرگ سوخت و انرژي را از جمله طرح‌هاي پژوهشي اين نهاد در حوزه علوم انساني
دانست و خاطرنشان ساخت : اجراي طرح جامع هويت دربرنامه‌هاي درسي آموزش و پرورش، مستندسازي تجربيات مديران، طرح بررسي مولانا و نيازهاي انسان معاصر از مهمترين فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي در حوزه پژوهش‌هاي علوم انساني است و به واقع علوم انساني جايگاه ويژه‌اي در تحقيقات جهاددانشگاهي دارد.
رئيس جهاددانشگاهي درادامه سخنان خود به فعاليت‌هاي آموزشي جهاددانشگاهي اشاره كرد و يادآور شد: هدف ما در آموزش عالي حركت به سمت آموزش‌هاي تخصصي است و سعي مي‌كنيم دوره‌هاي آموزش عالي را در حوزه‌هاي تخصصي راه‌اندازي كنيم كه راه‌اندازي دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتري در زمينه علوم زيستي با گرايش سلول‌هاي بنيادي در دانشگاه علم و فرهنگ در اين راستا صورت گرفته است .
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح برنامه‌هاي آتي جهاددانشگاهي   پرداخت و تصريح كرد: ارتقاء كيفي در كنار توسعه فيزيكي و حركت در قالب چشم انداز توسعه بيست ساله جهاددانشگاهي مهمترين رويكرد در اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاست .
دكتر طيبي با تشريح روند و هدف تدوين سند چشم انداز بيست ساله جهاددانشگاهي افزود: ويژگي‌ اصلي اين سند پرداختن به فعاليت‌هاي تخصصي و كيفي و ايجاد قطب‌هاي علم و فناوري در هريك از واحدهاي جهاددانشگاهي با توجه به زمينه‌هاي كاري و منابع و ظرفيت‌هاي بومي منطقه است .
دكتر طيبي در ادامه اظهار داشت: يكي از اهداف اصلي ما ورود به عرصه اكتشاف نفت و مطالعات مخازن است كه با توجه به وابستگي كشور به بيگانگان در اين خصوص ورود به اين حوزه بسيار مهم است و توانمندي بومي سازي اين نوع از فناوري‌ها در جهاددانشگاهي وجود دارد.
رئيس جهاددانشگاهي تدوين دانش فني توليد محصولات مختلف صنايع نفت، گاز و پتروشيمي را از ديگر برنامه‌هاي اصلي جهاددانشگاهي عنوان كرد و يادآور شد: به رغم قدمت صدساله صنعت نفت در كشور بسياري از تكنولوژي‌هاي صنعت انرژي وارداتي هستند و اين در حاليست كه توان كسب دانش فني توليد اين محصولات و همچنين ساخت بسياري از تجهيزات مورد نياز صنعت نفت از جمله ساخت دكل‌هاي حفاري در جهاددانشگاهي و ساير مراكز علمي كشور وجود دارد. وي درادامه از مذاكرات بسيار خوب جهاددانشگاهي با صنعت نفت در اين زمينه خبر داد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي راه اندازي مجتمع بزرگ تحقيقاتي و راه اندازي پارك علم و فناوري با هدف برنامه‌ريزي‌هاي ويژه براي كاربردي كردن پروژه‌هاي صنعتي را از ديگر برنامه‌هاي مهم آتي جهاددانشگاهي عنوان كرد و با تاكيد بر استفاده از فناوري بومي در توسعه كشور گفت: راه تحقق سند چشم انداز توسعه كشور استفاده از فناوري بومي است و با توجه به اينكه جهاددانشگاهي از معدود نهادهايي است كه در زمينه توليد فناوري موفق عمل كرده است مي تواند به عنوان اتاق فكر دولت در تحقق اين سند نقش مهمي ايفا كند.
دكتر طيبي كمك به تحقق سند چشم‌انداز نظام در افق 1404 جمهوري اسلامي را اولويت‌هاي تحقيقاتي جهاددانشگاهي دانست و ادامه داد: با توجه به شناخت مجموعه دولت نسبت به جهاددانشگاهي اميد است ارتباط تنگاتنگ مناسبي بين جهاددانشگاهي و دولت برقرار شود زيرا جهاددانشگاهي مي‌تواند دولت را در مسير توسعه علمي كشور ياري نمايد.
رئيس جهاددانشگاهي در پايان از صدور خدمات فني مهندسي جهاددانشگاهي به خارج از كشور خبر داد و با اشاره به تلاش مديران جهاددانشگاهي براي اجراي كامل ماموريت‌هاي محول شده به جهاددانشگاهي افزود: اميد است مسؤولان نظام از توانمنديهاي بالاي جهاددانشگاهي در حوزه‌هاي فرهنگ، آموزش ، پژوهش و اشتغال به نحو احسن استفاده كنند.
براساس اين گزارش، در اين نشست مطبوعاتي همچنين دكتر محمدصادق حاجي تاروردي معاون پژوهش و فناوري جهاددانشگاهي به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي تحقيقاتي جهاددانشگاهي پرداخت و گفت: بخش عمده بودجه جهاددانشگاهي با انجام پروژه‌هاي كاربردي بدست مي‌‌آيد و اين ويژگي بسيار مهم جهاددانشگاهي است زيرا اين نهاد بيش از هر مجموعه‌اي به فعاليت‌هاي پژوهشي خود متكي است.
وي ادامه داد: ما قادر هستيم با استفاده از توانمنديها و ظرفيت‌هاي موجود پروژه‌هاي جهاددانشگاهي را از مرحله ايده به مرحله فناوري پيش ببريم .
وي با اشاره به وجود 114 گروه پژوهشي و 94 مركز خدمات تخصصي در جهاددانشگاهي اظهار داشت: گستره بسيار وسيعي از گروه هاي پژوهشي جهاددانشگاهي در سراسر كشور فعاليت مي‌كند كه مي‌توانند در حوزه‌هاي مختلف پروژه‌هاي ملي را هدايت كنند.
دكتر تاروردي تصريح كرد: توسعه قطب‌هاي علم و فناوري، پيشگامي در پژوهش‌هاي كاربردي برنامه‌ريزي شده ، توليد، جذب و بومي سازي فناوري‌هاي مورد نياز كشور و شناسائي فناوري‌هاي نوين از جمله برنامه‌هاي اصلي جهاددانشگاهي در حوزه پژوهش و فناوري است .
معاون پژوهش و فناوري جهاددانشگاهي به راه اندازي 14 قطب علمي و فناوري در اين نهاد اشاره كرد و افزود: قطبهاي علم و فناوري مخابرات و تكنولوژي اطلاعات ، الكترونيك صنعتي ، كنترل و اتوماسيون ، علوم و صنايع غذايي، گياهان دارويي، علوم انساني و اجتماعي، طراحي فرايندهاي شيميايي، ناباروري ، آنتي بادي ، علوم سلولي ، محيط‌زيست، بيوتكنولوژي و كشاورزي، تكنولوژي خلاء و سرطان سينه در جهاددانشگاهي با توجه به استعدادهاي منطقه‌اي راه اندازي مي‌شود.
دكتر تاروردي از ارائه 600 مقاله علمي در كنگره‌هاي داخلي و خارجي از سوي اعضاي هيات علمي جهاددانشگاهي و انتشار 37 كتاب در حوزه پژوهشي اين نهاد خبر داد و با تشريح فعاليت‌هاي مركز اطلاعات علمي جهاددانشگاهي گفت: ما در مركز اطلاعات علمي با نمايه كردن مقالات كليه نشريات علمي پژوهشي شاخص تاثير اين نشريات را در توسعه علمي كشور نشان مي دهيم .
دكتر حاجي تاروردي در پايان با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در حوزه توليد فناوري و جنبش نرم‌افزاري تصريح كرد: تمركز فعاليت هاي تحقيقاتي در راستاي نيازهاي كشور ، هماهنگي با دولت خدمتگزار ، تداوم خدمت رساني در استان‌هاي محروم و كمك به تقويت روحيه خودباوري جوانان و دانشجويان از برنامه‌هاي اصلي جهاددانشگاهي است.
اين گزارش مي‌افزايد، در اين نشست همچنين سعيد پورعلي معاون فرهنگي جهاددانشگاهي با تشريح فعاليت‌هاي فرهنگي اين نهاد گفت: ماموريت اصلي جهاددانشگاهي در حوزه فرهنگ
كشف و شناسائي استعدادهاي دانشجويان ، ترويج مفاهيم اسلامي و انقلابي و تبليغ سيره علمي و نظري امام راحل در راستاي تقويت روحيه خودباوري و هويت ملي دانشجويان است .
وي ايجاد اعتماد به نفس در ميان دانشجويان را جزو سرفصل‌هاي مهم فرهنگي جهاددانشگاهي دانست و با اشاره به ورود جهاددانشگاهي به عرصه اطلاع رساني گفت: بنا به اظهار صاحبنظران عرصه رسانه خبرگزاري دانشجويان ايران علاوه بر موفقيت در اطلاع رساني دقيق ، رسانه‌اي آگاهي بخش و فرهنگ ساز بوده است .
معاون فرهنگي جهاددانشگاهي تصريح كرد: برگزاري جشنواره وبلاگ نويسي ، كارگاه هاي تدبر و تفسير قرآن ، برگزاري جشنواره قرآني دانشجويان مسلمان جهان، برگزاري 22 دوره جشنواره ملي قرآن دانشجويان و راه‌اندازي شهر قرآن از جمله فعاليت‌هاي فرهنگي جهاددانشگاهي است.
سعيد پورعلي به فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي در زمينه افكارسنجي اشاره كرد و يادآور شد: مركز افكارسنجي دانشجويان از زمان تاسيس تاكنون 1500 طرح نظرسنجي انجام داده است.
وي به برنامه‌هاي جهاددانشگاهي براي معرفي سيره نظري و عملي حضرت امام خميني (ره) اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: برگزاري ششمين جشنواره دوسالانه طريق جاويد، اردوي دانشجوئي طريق جاويد در مشهد و مسابقه ملي طريق جاويد از جمله فعاليت‌ جهاددانشگاهي در حوزه تبيين انديشه‌هاي امام (ره) مي‌باشد.
سعيد پورعلي از برگزاري سومين دوره طرح ملي ايران مرز پرگهر، جشنواره تاريخ ايران و جشنواره روياهاي ايراني در سال 86 خبر داد و افزود: جهاددانشگاهي با برگزاري اين جشنواره ها سعي در تقويت روحيه خودباوري دانشجويان دارد.
وي فعاليت‌هاي سازمان انتشارات جهاددانشگاهي مورد اشاره قرار داد و گفت: ايجاد انجمن‌هاي دائمي كتاب، برگزاري جشنواره‌هاي پايان نامه سال دانشجوئي و كتاب سال دانشجويي و انتشار 2596 عنوان كتاب از جمله برنامه‌هاي سازمان انتشارات جهاددانشگاهي بوده است.
معاون فرهنگي جهاددانشگاهي در پايان از برگزاري كرسي‌هاي گفتگوي آزاد و نقد و مناظره دانشجويان  خبر داد و گفت: جهاددانشگاهي در سال 85 ، 1340 برنامه فرهنگي اجرا كرده است كه بخش بزرگي از فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها را شامل مي‌شود.ح/الف

٢١:٠٠ ١٤/٠٥/١٣٨٦
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد