١٢:٥٠ ٠٧/٠٤/١٤٠١
همايش ها و جشنواره ها
29 آبان ماه جاري؛
همايش ملي "جوانان و هويت ايراني؛ همسازي عناصر ديني و ملي "در دانشگاه تهران برگزار مي‌شود

همايش ملي "جوانان و هويت ايراني؛ همسازي عناصر ديني و ملي" چهارشنبه 29 آبان ماه به همت پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي جهاددانشگاهي در دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي، دكتر حسينعلي قبادي رييس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي اين نهاد صبح امروز در نشست مطبوعاتي كه به منظور تبيين اهداف و محورهاي اين همايش برگزار شد، در سخناني اظهار داشت: اين همايش با هدف واكاوي و تبيين ابعاد و مولفه‌هاي هويت ايراني (ديني ، ملي و انقلابي)، شناخت عميق تر وجوه همسازي عناصر هويت ايراني و نسبت آن با اقتدار و اتحاد ملي و شناخت بهتر نيازها، آسيب‌ها و عوامل اثرگذار فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي و خانوادگي در ارتقاء و تحكيم هويت جوانان برگزار مي‌شود.
دكتر قبادي ادامه داد: فراهم ساختن زمينه‌هاي تحقق مفاد سند چشم انداز بيست ساله براي تحكيم و تقويت جوانان، جلب نظر و بهره‌مندي از مشاركت نخبگان، صاحب نظران و محققان در عرصه سياستگذاري و برنامه‌ريزي‌هاي مربوط به جوانان و دستيابي به راهكارهاي مطلوب و متناسب با وظايف دستگاه‌هاي دولتي و مردمي در حوزه هويت جوانان از ديگر اهداف برگزاري اين همايش است.
رييس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي جهاددانشگاهي خاطرنشان كرد: محورهاي اين همايش شامل مفاهيم و رويكردها، مناسبات هويت ملي و ديني در دوره‌ها و كشورهاي مختلف (مقايسه با ايران)، بررسي هويت درايران امروز، امام خميني، انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و هويت ديني و ملي (با تاكيد بر جوانان)، وجوه همسازي عناصر هويت ايراني و نسبت آن با اقتدار و اتحاد ملي و راهكارهاي ارتقاي هويت ديني و ملي جوانان مي‌باشد.
دكتر قبادي تصريح كرد: هويت ملي ايرانيان داراي دو پايه اصلي "هويت ملي" و "هويت ديني" است كه آن را مي‌توان "هويت ايراني" ناميد، اين دو در طول تاريخ با هم ممزوج شده و قابل تفكيك نمي‌باشند و به همين دليل تقويت هويت ايراني و افزايش تعهد و تعلق مردم و جوانان به كشور در نهايت منجر به تقويت انسجام ملي خواهد شد.
وي با اشاره به تاكيد مسؤولان نظام به ويژه رهبر معظم انقلاب به اين مساله ، گفت: همايش ملي "جوانان و هويت ايراني؛ همسازي عناصر ديني و ملي" با رويكرد همسازي دو عنصر ديني و ملي در هويت ايران تلاش دارد در يك مواجهه علمي، اين موضوع را مورد بررسي و چالش قرار دهد و بستر مناسبي را براي طرح نظرات صاحب نظران حوزه و دانشگاه فراهم نمايد تا با استفاده از مباحث مطرح شده راهكارهاي مناسب براي برنامه ريزي و سياست گذاري هاي هويت ايراني حاصل گردد.
دكتر قبادي يادآور شد: در مجموع 178 مقاله از 26 استان به دبيرخانه همايش ارسال شد كه با داوري اساتيدي از بيست دانشگاه و مركز تحقيقاتي كشور مقالات برگزيده انتخاب شدند، ضمن اينكه 18 مقاله در روز همايش در قالب سخنراني و نشست‌هاي تخصصي ارايه مي‌شود.
خاطرنشان مي‌كند، اين همايش ملي چهارشنبه 29 آبان ماه در تالار فردوسي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.ح/الف

١٨:٠٧ ٢٦/٠٨/١٣٨٧
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد