١٥:٣٢ ٠٥/٠١/١٤٠٢
مقاله
دومين كنفرانس شهر الكترونيكي در سالن همايش هاي برج ميلاد
دومين كنفرانس شهر الكترونيكي سوم خرداد ماه در مراسمي با حضور دكتر حميد رضا طيبي رييس جهاددانشگاهي،دكتر محمد باقر قاليباف شهردار تهران،سردار احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي و جمعي ازمسوولان و صاحب نظران در سالن همايش هاي بين المللي برج ميلاد آغاز به كار كرد.

دكتر طيبي:
توسعه علمي و فناورانه نبايد متاثر از تغييرات مديريتي و اجرايي در كشور باشدبه گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي،دكتر طيبي رييس جهاددانشگاهي در سخنان خود ضمن گراميداشت سالروز فتح خرمشهر و ياد و خاطره شهداي دفاع مقدس اظهار داشت: توسعه علمي و فناورانه در كشور نبايد از شرايط سياسي، اجتماعي و فرهنگي متاثر شود.

دكتر طيبي ادامه داد: تجربه حكومت ديني ما تجربه جديدي است و كاملاً طبيعي خواهد بود كه يكسري مشكلات را در حركت رو به جلو خودمان داشته باشيم.
وي عمده اين مشكلات را در حوزه‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي دانست و درخصوص تاثير آنها بر روند توسعه علمي و فناورانه كشور يادآور شد:در يك روند طبيعي توسعه ،ما مي‌بايست پس از شكل‌گيري انقلاب و تصويب قانون اساسي و استقرار نهادهاي نظام، سند چشم انداز را تدوين مي‌كرديم و بعد از سند چشم انداز براي رسيدن به اهداف آن بايد نقشه جامع علمي كشور تهيه مي‌شد و برنامه‌هاي توسعه را كاملاً به صورت دانش بنيان اجرا مي‌كرديم و در نهايت به پايش، نظارت و اصلاح اين برنامه‌ها مي‌پرداختيم.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه به اقدامات دشمنان در جهت متوقف ساختن اين سير طبيعي در كشور اشاره نمود و گفت: دشمنان نظام آگاهانه و معاندانه جنگ را بر ملت ما تحميل نمودند.
رييس جهاددانشگاهي شرايط پس از جنگ را مورد بررسي قرار داد و خاطرنشان كرد: ما پس از جنگ 3 برنامه را اجرا كرديم كه داراي چشم انداز و نقشه جامع نبوديم. چشم انداز در سال 83 پس از تصويب رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و ما امسال در حال تهيه نقشه جامع علمي كشور هستيم و طي ماههاي آينده اين نقشه به تصويب خواهد رسيد.
دكتر طيبي ادامه داد: به عنوان كسي كه در جريان تهيه نقشه جامع علمي كشور هستم و با توجه به اينكه مسؤوليت تدوين بخش فناوري نقشه جامع علمي كشور به عهده اينجانب گذاشته شده است،تاكيد مي‌كنم كه راه قطعي توسعه علمي و فناورانه ما  رسيدن به وضعيت مطلوب و پياده سازي ساختارهاي لازم است و مي‌بايست اين سند به عنوان سند بالادستي قرار گرفته و برنامه پنجم به صورت جداگانه از آن تهيه شود.
رييس جهاددانشگاهي در پايان سخنانش از كليه دست اندركاران اين كنفرانس و سازمان‌هاي همكار به ويژه شهرداري تهران تقدير نمود.

دبير دومين كنفرانس شهر الكترونيكي:
زندگي در شهر الكترونيك معنا پيدا مي‌كند
چرا از مسوولان براي فيلتر سايت‌هاي مختلف نظرخواهي نمي‌شود؟ 
 

دبير دومين كنفرانس شهر الكترونيكي با اشاره به هزار و يك خدمت تعاملي كسب شده كه مي‌توان به صورت IT محور به مردم ارائه كرد گفت: با ارسال اين خدمات به ITU مي‌توانيم ايران را در رده‌بندي كشورهايي كه فعاليت‌هاي IT محور ارائه مي‌دهند ارتقا دهيم.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اكبر جلالي ادامه داد: سياستگذاران از مجلس و دولت كه بايد در حوزه IT سياست‌گذاري كنند در كنفرانس امروز حضور ندارند راه نجات مردم در نوع زندگي و جلوگيري از مرگ و مير ناشي از رفت و آمدها، استفاده از خدمات IT محور است. زندگي در شهر الكترونيك معنا پيدا مي‌كند.
وي هدف از كنفرانس را تعامل و ساختن شهر الكترونيك دانست و گفت: هيات دولت ايرلند با موبايل انجام مي‌شود به طوري كه وزرا در شهرهاي مختلف به تناسب حوزه فعاليتي تقسيم مي‌شوند، اما بايد ديد رفتارما در هزاره سوم چيست.
او با اشاره به 850 مقاله رسيده به دبيرخانه كنفرانس گفت: 100 مقاله در دو روز كنفرانس ارائه مي‌شود طي اين مقالات نيازهاي بشر علاوه بر مسكن و خوراك و پوشاك، نيازهاي اجتماعي و رفاهي و نياز به دسترسي اطلاعات نيز عنوان مي‌شود كه بايد زندگي مجازي، پذيرش ريسك، نياز به ارتقا نيز در آن لحاظ شود. چرا جامعه را به داشتن ساختار ITمحور تحريك نمي‌كنيم.
اين استاددانشگاه با اشاره به فيلترشدن سيف‌بوك گفت: تلفن همراه نسل چهارم در راه است كه ارتباطات را گسترش مي‌دهد چطور مي‌خواهيم جلوي آن را بگيريم چرا از مسوولان براي فيلتر سايت‌هاي مختلف نظرخواهي نمي‌شود چرا با فرهنگ‌سازي از بروز چنين مسائلي جلوگيري نمي‌شود.
وي همچنين اظهار كرد:هم افزايي و دانايي در دنيا به شدت در حال افزايش است و اگر ايزوله باشيم بدبخت مي‌شويم چرا حركت‌هاي انجام شده را تبليغ نمي‌كنيم تا ديگران در كشورهاي ديگر كه اين كار را مي‌كنند به عنوان انجام دهنده كار معرفي شوند و جامعه ما را هدايت كنند.
وي در پايان خاطرنشان كرد: يكي از اساسي‌ترين نقش‌هاي فناوري اطلاعات حفظ امنيت است كه اگر اين كار به درستي صورت گيرد ومردم به امنيت فضاي مجازي اطمينان پيدا كنند با پرهيز از رفت وآمدهاي غير ضرور الگوي مصرف را اصلاح مي‌كنند.

قاليباف:
گام‌هايي براي شهروند و شهر الكترونيك برداشته‌ايم   


به گفته شهردار تهران ما يك عقب‌ماندگي نسبت به كشورهاي پيشرفته در انجام امور داريم ولي IT مي‌تواند ما را با آنها در يك رديف قرار بدهد اما اگر فاصله افزايش پيدا بكند عقب‌ماندگي با سالهاي نوري هم قابل اندازه‌گيري نيست و در آينده غير قابل جبران مي‌شود.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدباقر قاليباف ـ شهردار تهران در دومين كنفرانس شهر الكترونيكي با اشاره به سالروز آزادسازي خرمشهر گفت: در جلسات متعدد راجع به IT صحبت كردم و حالا مي‌خواهم در مورد سوم خرداد و خرمشهر صحبت كنم.
او در ادامه با طرح اين سوال كه اگر امروز وارد خرمشهر شويم مي‌بينم كه امروز بعد از 27 سال خرمشهر هنوز به تمام معنا جنگ‌زده است، اقتصاد سير طبيعي خود را در اين شهر طي نمي‌كند و مردم در يك زندگي معمولي به سر نمي‌برند آيا واقعا در طول 27 سال خرمشهر ارزش نداشته تا به عنوان شهري كه بزرگترين حادثه تاريخي ما درآن اتفاق افتاده است توجه كنيم؟ آيا مشكل طراحي داشتيم، يا كمبود بودجه، اگر مديران و مسوولان به اين سوالها پاسخ دهند كه چرا بعد از اين همه سال سرنوشت خرمشهر اين است كه امروز مي‌بينيم پاسخي عيني ديگر مشكلات كشور را خواهيم يافت.
او تصريح كرد: همان مشكلي كه در 27 سال گذشته به ما اجازه نداد خرمشهر را در شان اين شهر بسازيم به ما اجازه نمي‌دهند كشورمان را دركنار ديگر كشورهاي پيشرفته دنيا ببينيم. با اين پاسخها مي‌توان تصميمات جدي و اساسي گرفت تا بفهميم چرا نمي‌توانيم در كشور حركتي جدي را پيش رو بگيريم.
وي با بيان اينكه دين اگر قابليت نداشت سوم خرداد اتفاق نمي‌افتاد، خاطرنشان كرد: انقلاب ما نشاني از كارآمدي دين در اداره جامعه است اين ما هستيم كه بايد با يك نگاه جديد با همه باورهايي كه برخاسته از فرهنگ دفاع مقدس است بر مشكلات فائق آييم. خودمان مشكل اساسي در مسير راه خودمان شده‌ايم.
رييس شوراي سياست‌گذاري كنفرانس تنها راه براي پيشرفت و عدالت محوري و يك تحول جدي و اساسي در كشور را جز طي كردن مسير IT و توجه به آن در بخشهاي مختلف غير ممكن دانست و گفت: جز IT گزينه انتخابي ديگري نداريم مديران ما بايد نوع نگاه خود را در هزاره سوم دراداره محيط كاري در بخش‌هاي مختلف متفاوت كنند. در شهر تهران بالغ بر دوهزار ميليارد تومان در فعاليت‌هاي صرف عمراني هزينه مي‌كنيم كه اگر اين مقدار صرف انجام طرح‌ها و پروژه‌هاي ITمحور براي خدمت‌رساني به مردم شود سرمايه‌گذاري عظيمي در اين راه انجام شده كه هم صرفه‌جويي‌هاي بسيار به همراه دارد و هم مشكلات را سريع‌تر و آسان‌تر حل مي‌كند.
وي با تاكيد بر اينكه اگر به دنبال عدالت‌محوري و پيشرفت هستيم و كرامت انساني و كارآمدي ديني دراداره جامعه راه اين جهش تنها متوسل شدن به IT است، اظهار كرد: شايد من يك يوزر حرفه‌اي نباشم ولي به عنوان يك مدير با تمام وجود حس كردم كه IT معجزه‌اي در تمام بخش‌ها به وجود مي‌آورد.
او تصريح كرد: شهرداري تهران براي شهروند و شهر الكترونيك گام‌هايي برداشته، به نحوي كه ديتاسنتر خود را كامل راه‌اندازي كرده، با ايجاد شبكه‌اي در شهر حدود400 تا 500 كيلومتر مشكلات شهروندان را رصد كرده و براي حل آن اقدام مي‌كند، حدود 70 دفتر خدمات الكترونيكي راه‌اندازي كرده و در يكپارچه‌سازي شهرسازي با برون‌سپاري آن و همچنين ديجيتالي كردن محتويات بيش از چهار ميليون پرونده در شهر تهران آگاهي شهروندان از اطلاعات شهري را به صورت آن‌لاين برقرار كرده است. پورتال شهرداري نيز با 86 ساب پورتال در حال خدمت‌رساني است البته پورتال‌هاي دولتي همه ضعيف عمل مي‌كنند، بالغ بر هفت هزار طرح در شهر تهران در حال انجام است كه مديريت آن از طريق سيستم شهرداري انجام مي‌شود سامانه هوشمند پسماند نيز يكي از موضوعات جدي است كه در حال پياده‌سازي است.
او با ابراز اميدواري از اينكه تهران در رديف 10 شهر اول كلانشهرهاي دنيا جاي گيرد گفت: براي اين كار يك برنامه‌ريزي بسيار دقيق انجام شده است كه توسط بخش خصوصي و دانشگاه‌ها صورت مي‌گيرد و شهرداري تهران تنها نقش نظارتي وسياستگذاري دارد.
او در پايان خاطرنشان كرد: قرار است شهرداري را از سازماني با 45 هزار نفر و تعداد ساختمانهاي زياد به سازماني با يك ساختمان و با نيرويي زير پنج هزار نفر تقليل دهيم تا فقط كارهاي مديريت شهري به عهده اين سازمان باشد. دهه چهارم انقلاب بايد دهه پيشرفت ما باشد كه اگر اين اتفاق نيفتد ديگر حرفي براي گفتن نداريم.

احمدي مقدم:
وضع قوانين مورد نياز درپيشگيري از جرم درتجارت الكترونيك ضروري است
زيرساخت رسيدن به كشف تخلف با ويزاي الكترونيكي تا2سال آينده ايجاد مي‌شود   

فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران گفت: در جهت حرفه‌اي سازي پليس و هر چه بيشتر پاسخگويي به مردم تنها راهي كه براي جلوگيري از افزايش كمي ديده شد كارآمدسازي نيروي انتظامي با راهبردهاي علمي و متكي بر فناوري است. البته راهبردهاي فرهنگي و اجتماعي هم جاي خود را دارد.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اسماعيل احمدي مقدم در دومين كنفرانس شهر الكترونيكي با تبريك سالروز آزادسازي خرمشهر با اشاره به فعاليت‌هاي نيروي انتظامي از سال 70 به جمعيت 50 ميليوني كشور در آن زمان اشاره و گفت: امروز جمعيت كشور 1.5 برابر، تعداد استان‌ها يك و نيم برابر و شهرها دوبرابر شده است در حالي كه تعداد خدماتي كه عرضه مي‌شود 20 تا 40 برابر رشد داشته است. در پايان سال 87 تعداد صدور گذرنامه به دو ميليون و تعويض پلاك به بيش از چهارميليون عدد رسيد.
وي افزود: اگر براي هر جايي كه به امنيت نياز دارد نيروي انتظامي در نظر بگيريم دو تا سه برابر نيروهاي سال 70 را بايد امروز به كار مي‌گرفتيم اما نيروي انتظامي تنها 10 درصد بيشتر از سال 70 رشد كرده است كه در برنامه چهارم توسعه قصد داريم اين تعداد را به نقطه اول در سال 70 برگردانيم.
وي با توجه به ضرورت اينكه نيروي انتظامي بايد خود را متحول مي‌كرد تا هم عقب‌ماندگي‌ها را جبران كرده و هم در نظام امنيت پليس جايي داشته باشد گفت: اگر بودن و الهام بخش بودن را در برنامه چشم‌انداز حداقل در منطقه و كشورهاي اسلامي در نظر بگيريم مي‌توانيم براي رسيدن به آن تلاش‌هاي كنوني را افزايش دهيم.
او با اشاره به توسعه جرايم مجازي و كلاهبرداري‌هايي كه تحت عنوان شركت‌هاي ليزينگ قلابي انجام مي‌شود دليل اينكه زيرساخت‌ها و قوانين كشور آمادگي پيشگيري ندارد را از دلايل پرونده‌هاي متعدد حوزه رايانه در كشور دانست كه رسيدگي به آنها كار سختي است.
او با اشاره به تعداد خودروهاي در حال تردد در تهران گفت: ابتداي تشكيل نيروي انتظامي در سال 70 يك ميليون، سال 83 پنج ميليون و در حال حاضر10 ميليون خودرو در حال تردد است كه در پايان برنامه پنجم اين تعداد به 16 ميليون خودرو مي رسد اگر بتوانيم اصول اجتماعي زندگي مردم را تغيير دهيم و با توجه به رشد كمي شهري آنها را مجاب به استفاده از فناوري اطلاعات كنيم نياز به خدمات‌رساني نيروي انتظامي به صورت غير حضوري هستيم.
احمدي مقدم با بيان اينكه در عرصه خدمات با تشكيل دفاتر خدمات الكترونيك كه تا امروز به 500 دفتر رسيده و تا پايان سال به 600 دفتر افزايش مي‌يابد گفت: از 18 ميليون خدمات الكترونيك كه در سال 87 عرضه كرديم به دنبال رشد آن و رسيدن به 22 ميليون خدمت تا پايان سال 88 هستيم.
او با اشاره به تعدادي از خدمات پليس +10 و اينكه خدماتي جديد امسال از سوي اين دفاتر ارائه خواهد شد گفت: در درون سازمان‌ها مديران اشراف كامل به آنچه در سازمان آنها مي‌گذرد ندارند همچنين به سيستم‌هاي ماموريتي توجه دقيقي نمي‌كنند تمام اين مشكلات در صورت شبكه كردن امور در سازمان قابل حل است.
او با بيان اينكه با ويزاي الكترونيك متخلفين براي ورود و خروج به كشور بازداشت مي‌شوند، گفت: طي يكي دوسال آينده زيرساخت رسيدن به كشف تخلف با ويزاي الكترونيك ايجاد مي‌شود همچنين در پيشگيري از جرم در تجارت الكترونيك بايد قوانين مورد نياز وضع شود تا نيروي انتظامي بتواند به طور دقيق وارد عمل شود همچنان كه ما تجارت الكترونيك را راهي براي كاهش كيف‌قاپي مي‌دانيم.
فرمانده نيروي انتظامي خاطرنشان كرد: در برنامه چهارم سالانه 80 ميليارد تومان و در برنامه پنجم 150 تا 200 ميلياردتومان در نيروي انتظامي هزينه شد هر سرباز نيروي انتظامي 10 ميليون تومان هزينه در سال صرف مي‌كند اما دوربين و شبكه آن كه شايد جاي سه نيروي كار را پر كند تنها پنج ميليون تومان براي هميشه هزينه مي‌برد IT راهي براي صرفه‌جويي در هزينه‌هاي جاري سازمان‌ها است.
او به تسهيل خدمات‌رساني به مردم، تبديل پليس سخت‌افزاري به نرم افزاري كاهش اصطحكاك مردم با پليس، مبارزه با فساد، كاهش تعداد نيروهاي انتظامي و هزينه‌هاي اجباري، كاهش تصدي‌گري پليس و تحويل اموربه بخش خصوصي را از جمله نتايج ارائه خدمات الكترونيكي توسط پليس دانست و فرهنگ‌سازي را از جمله الزامات وقوع اين اتفاقات عنوان و اظهار كرد: خود سازمان‌ها بيشتر از مردم نياز به فرهنگ‌سازي دارند مشكل بودجه نيز بايد رفع شود قانون و تعامل دستگاه‌ها و سيستم‌هاي غير موازي و منطق در اتصال آنها از ديگر الزامات رسيدن به اهداف برنامه‌هاي IT محور است.

عضوهيات علمي دانشگاه تهران:
شهر مجازي تنها به دست متخصصان رايانه ايجاد نمي‌شود 
 

عدالت‌گرايي در شهر سامانه‌ها به مراتب نهادينه‌تر و فراگيرتر از شهر بي‌سامانه است كه از طريق سامانه‌ي ICT و فضاي مجازي مي‌توان به عدالت‌گرايي در شهر رسيد عدالت در فضاي مجازي از ماهيت برنامه‌اي برخوردار است و توان نهادينه كردن همه‌ ابعاد اقتصادي و اجتماعي عدالت را دارد.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سعيد رضا عاملي ـ عضو هيات علمي دانشگاه تهران ـ در دومين كنفرانس شهر الكترونيكي پيرامون شهر مجازي تهران، رهيافت پيشرفته و عملگرا گفت: پيشرفت و عمل گرايي به دو نياز بنيادين جامعه‌ انساني تبديل شده است. پيشرفت گرايي در ذات خود به تكنولوژي معطوف و آسايش و آرامش جامعه انساني را ايجاد مي‌كند.
او يكي از ابعاد مهم عدالت را در بهره‌گيري از منابع دانست و اظهار كرد: عدالت در توليد با هزينه كردن منابع يكسان همراه است. عدالت توليدي يا رويكرد حداقل بهره گيري و حداكثر بازدهي نيز در اين مقوله مي‌گنجد منطق كارآمدي و بازدهي در اين حوزه يعني كار انجام شده مجازي كه منطق آن متمايز به بي‌نهايت است زيرا فضاي مجازي ظرفي مي‌شود براي استفاده همه‌ مردم جهان از خدمت در حال ارائه قاعده كارآمدي در اين معنا بازدهي متمايل به بي‌نهايت دارد.
او با بيان اينكه در آمد در فضاي It متمايل به بي‌نهايت است گفت: با اين شرايط چرا نبايد اين فضا را براي كسب و كار انتخاب كرد.
در فضاي مجازي كه فضايي براي زندگي است و نبايد به آن ابزاري نگاه كرد استفاده از فعاليت‌هاي It محور منشاء بسياري از سودآوري‌ها است.
او دغدغه‌ي اصلي در طراحي شهر مجازي تهران را نگاه به عدالت گرايي عنوان و اظهار كرد: سلامت انسان و طبيعت و به نوعي تعالي انسان دغدغه‌اي است كه بايد در طراحي شهر مجازي لحاظ مي شد در طراحي شهر مجازي تهران توجه به سه حلقه‌ي اتصال نقطه به نقطه‌ي وبنگاه‌هاي وابسته به شهرداري تهران و همكاري بخش دولتي و خصوصي و نيز حوزه‌هاي عمومي شهر مجازي لحاظ شده است.
او در تعريف شهر مجازي خاطرنشان كرد: شهري كه خدمات فراگير و سريع دارد و موجبات آسايش و دسترسي آسان به خدمات را براي همه فراهم مي‌كند نظامند بوده و خدمات شهري را با چند رسانه‌اي كردن آنها غير متمركز مي‌كند و با توجه به تنوع قومي و ديني ظرفيت‌هاي ايده‌آل زندگي را براي همه فراهم مي‌كند خورشيد در اين شهر افول نمي‌كند و شهر فرايندهاي اتوماتيك دارد.
او شهر مجازي را يك پديده چند رشته‌اي عنوان و اظهار كرد: نگاه صرفا تكنولوژيك با نگاهي صرفا محتوايي و حتي نگاه چند رشته‌اي كه صرفا به شهر مجازي باشد و مولفه‌هاي شهرفيزيكي راناديده بگيرد در شهر مجازي ايجاد اشكال مي‌كند. شهر مجازي تنها به دست متخصصين كامپيوتر ايجاد نمي‌شود اخلاق ، هنر و فرهنگ هم بايد در اين شهر به وسيله متخصصان حوزه‌هاي مربوطه لحاظ شود در شهر مجازي تهران لايه‌هاي مختلف در حوزه‌هاي متفاوت در نظر گرفته شده است.
عاملي با اشاره به 240 برنامه عمل نوشته شده براي شهر مجازي تهران خاطرنشان كرد: در حوزه قوانين و مقررات در بخش‌هاي مختلف برنامه‌ عمل ديده شده است در شهر مجازي موبايل به عنوان فرضي ترين صنعت ارتباطي به طور خاص ديده شده است. خدمات كاربران خاص به مثابه فرامتغير ديده شده به ويژه براي جانبازان و معلولان به صورت خاص در استفاده از سخت افزارها برنامه ريزي شده است.
اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه چرا به شهر مجازي نياز داريم گفت: به دليل مشكلات اساسي همچون دردهاي آلاينده بايد فضاي مجازي را ايجاد كرد و اهميت آن را براي همگان به اثبات رساند ساختمان براي محل زندگي و تفريح بايد ساخته شود زيرا ساخت و ساز موجب تخريب است. خدمات بايد مجازي ارائه شود تا از تخريب طبيعت پرهيز شود.
او با اشاره به 18 ميليون سفر روزانه در تهران كه 835 هزار ساعت در روز را به خود اختصاص مي‌دهد گفت: اين سفرهاي غير ضرور در سال 86 ، 6 درصد از روزها را در حالت هواي بسيار ناسالم قرارداد كه با ارائه خدمات به صورت الكترونيك مي‌توان اين مشكل بزرگ را حل كرد، 83 درصد رفتار شهر امكان ارائه در فضاي مجازي را دارد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: شهر مجازي يك هم افزايي فراهم مي‌كند كه در فضاي فيزيكي فراهم نيست خروجي تلاش گران Itكشور تاكنون موفق نبوده است و علامت آن فضاي دولت الكترونيكي ماست كه هنوز در حد يك آدرس دهي ساده نيز شكل نگرفته است.

دبير شوراي عالي اطلاع رساني:
شهروند و جامعه الكترونيك به تنهايي معنا پيدا نمي‌كند 
 

دبير شوراي عالي اطلاع رساني با اشاره به انتشار سند جامع راهبردي جامع اطلاعاتي گفت: طي يك چرخه، داده به اطلاعات، اطلاعات به دانايي و در نهايت اقتدار به وجود مي‌آيد و از اقتدار مي‌توان بار ديگر به دانايي رسيد. با اين چرخه جامعه اطلاعاتي پديد مي‌آيد جامعه‌اي براي تصميم گيري و تصميم سازي در حوزه‌هاي عملي در دسترس است.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حميد شهرياري ـ دبير دومين كنفرانس شهر الكترونيكي ادامه داد: اگر اين جامعه به كار گرفته شود جامعه‌ دانايي محور پديد مي‌آيد كه هدف سند چشم‌انداز است. در شرايطي كه ماده44 قانون برنامه چهارم كه درباره‌ جامعه اطلاعاتي بود از برنامه پنجم حذف شد و ما تلاش مي‌كنيم اين ماده را كه به بهانه‌ مفهومي غربي بودن ناديده گرفته شده است به برنامه پنجم توسعه باز گردانيم.
وي با بيان اينكه جامعه دانايي محور به عنوان مفهومي آمده از غرب در جامعه ايراني اسلامي ما وسيله‌اي براي رسيدن به جامعه حكمت مدار كه رنگ خدايي دارد است اظهار كرد: حاصل چرخش بين اطلاعات، دانايي، اقتدار جامعه‌اي است كه قصد رسيدن به آن را داريم.
با كاربرد اطلاعات و رسيدن به دانايي و در نهايت حكمت نه تنها مفهومي غربي كه به مفهومي بر خواسته از فرهنگ اسلامي مي‌رسيم.
او با طرح اين سوال كه آيا شهروند الكترونيك بر جامعه الكترونيك برتري دارد يا برعكس گفت: خيلي از جناح هاي سياسي متناسب با عقايد خود به اين دو موضوع تمسك مي‌جويند اما همه به حقوق شهروندي تاكيد دارند.
او با اشاره به دو ديدگاه فردگرايي با محوريت آزادي در مقابل جامعه گرايي شرقي با محوريت مساوات گفت: نمي‌توان هيچ كدام را تنها و مطلق در نظر گرفت گرچه در اسلام به مصالح اجتماعي تاكيد بسيار شده است. اين اهميت داشتن جامعه را مشخص مي‌كند كه از نظر مسائل روز جامعه اطلاعاتي را به صورتي برتر موجه مي‌داند و مي‌تواند پاسخي باشد براي آنان كه حذف ماده 44 برنامه‌چهارم را به بهانه‌ي مفهومي غربي بودن عملي كردند.
به گفته شهرياري به وجود آمدن شبكه‌هايي در سراسر دنيا بين جوامع مختلف شهروندان آن جامعه را ياري مي‌رساند تا بتوانند عملكرد مناسبي را از سازمان‌هاي خدمت‌رسان دريافت كنند.
وي در ادامه با تاكيد بر اينكه اسلام در مورد شهروند و جامعه الكترونيك هر دو را با هم مي بيند و معتقد است هر كدام به تنهايي معنا پيدا نمي‌كند گفت: در صورتي كه ارزش هر دو را درك كنيم نظريات اسلامي اعمال مي‌شود. البته بعضي وقت‌ها تعارض در اخلاق فردي و جامعه‌اي پيش مي‌آيد كه اگر بتوانيم پاسخ تعارض را مشخص كنيم كه كدام يك از دو مورد پيش آمده صحيح است مي‌توانيم ارجحيت شهروند الكترونيك بر جامعه الكترونيك را مشخص كنيم.
او با طرح اين سوال كه آيا جامعه اطلاعاتي هدف است يا وسيله گفت: جامعه اطلاعاتي هدف نيست هر ابزاري در برنامه‌ريزي، خود هدف مياني مي‌شود پس نبايد آن را كنار گذاشت. جامعه اطلاعاتي وسيله‌اي است براي رسيدن به جامعه‌اي دانايي محور و در نهايت دستيابي به جامعه‌اي حكمت مدار آنچه كه هدف في‌النفسه است اين جامعه است. جامعه اطلاعاتي سندي بين‌المللي است كه يك اعلاميه اصول و برنامه‌ي اقدام دارد كه بند هفتم آن كاربردهاي It را بيان مي‌كند اين كه جامعه اطلاعاتي را در برابر كاربردهاي It بگذاريم غلط است كاربردهاي It بخشي از جامعه اطلاعاتي است.
وي همچنين در ادامه اظهار كرد: مفاهيم غربي به سه دسته تقسيم مي‌شوند: آن دسته كه كاملا باطل هستند، دسته دوم كه مخلوطي از خيرها و خوبي ها هستند و بدي‌هايي كه بايد از آن جدا كرد و نيز دسته‌اي كه كلاً حق است مثل انضباط اجتماعي و صرفه‌جويي در مصرف انرژي. جامعه اطلاعاتي جزو دسته سوم است كه مي‌توان از آن بهره‌برداري كرد.
خاطرنشان مي كند،اين كنفرانس با برپايي پانل هاي تخصصي و ارايه مقالات علمي تا عصر فردا ادامه خواهد داشت.ح/الف
١٩:٠٩ ٠٣/٠٣/١٣٨٨
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد