٢١:٤٥ ١٠/٠٤/١٤٠١
اخبار ديگر رسانه ها
دانشمندان براي نخستين بار، صداي مكالمه بين سلول‌ها را شنيدند!
يك فن‌آوري استثنايي كه به دانشمند‌ان اجازه مي‌دهد مكالمات بين سلول‌ها را كنترل كنند، نحوه انجام آزمايشات پزشكي آزمايشگاهي را به كلي دگرگون خواهد كرد.
به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به گفته دانشمند‌ان، اين روش احتمالا مطالعات آزمايشگاهي روي سرطان‌ها و ساير بيماري‌هاي انساني و ارزيابي داروهاي جديد براي مورد هدف قرار دادن آنها را دقيق‌تر خواهد كرد.
اين پژوهش توسط دكتر رون ليندينگ، رييس گروه سلولي مولكولي در انستيتو تحقيقات سرطان در انگلستان به چاپ رسيده است.
دكتر ليندينگ مي‌گويد: درك روابط بين سلول‌ها امري حياتي است، چرا كه بسياري از سرطان‌ها و ديگر بيماري‌ها بر اثر قطع اين سيستم‌هاي ارتباطاتي بروز مي‌كنند.
وي خاطر نشان كرد: اعضا و بافت‌ها از انواع مختلفي از سلول‌ها تشكيل شده‌اند كه هر كدام نقش مجزايي ايفا مي‌كنند. براي عملكرد مناسب سلول‌ها بايد با يكديگر ارتباط بگيرند كه اين كار را از طريق شبكه اي از پروتئين‌هاي خاص موسوم به «مولكول‌هاي سيگنال دهنده» انجام مي‌دهند.
دكتر ليندينگ تصريح كرد: در اين تحقيق جديد روشي را ابداع كرده‌ايم تا به شيوه‌اي دقيق‌تر آنچه را كه در بدن رخ مي‌دهد تكرار كنيم. پيش از اين دانشمند‌ان فقط مي توانستند يك به اصطلاح تك گويي (يعني سيگنال يك طرفه از يك سلول) را بشنوند، اما اكنون براي اولين بار ما توانسته‌ايم بازخورد آن يعني در واقع خروجي يك مكالمه بين سلولي را ارزيابي كنيم.
اين تكنيك جديد «طيف سنجي انبوه» نام دارد.
اطلاعات مربوط به پروتئين‌ها و ژن‌هاي استفاده شده براي طراحي يك مدل رايانه‌يي از شبكه‌هاي سيگنال دهنده كه در اين پروسه نقش دارند، به ميزان چشمگيري نكات مهمي را در اين مكالمه سلولي را نشان مي‌دهند.
٠٧:٤٩ ٢٤/٠٩/١٣٨٨
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد