١٦:١١ ٠٥/٠١/١٤٠٢
اخبار ديگر رسانه ها
به همت پژوهشگران هسته‌يي
دستگاه «اندازه‌گير اكتيويته» براي نخستين در كشور ساخته شد
پژوهشگران گروه دزيمتري و مانيتورينگ پژوهشكده تحقيقات كشاورزي، پزشكي و صنعتي كرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌يي براي نخستين بار در كشور موفق به طراحي و ساخت دستگاه اندازه‌گير اكتيويته شدند.
به گزارش سرويس فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران ايران (ايسنا)، مهندس شيرزاديان، سخنگو و مدير كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي ايران با اعلام اين خبر اظهار داشت: دستگاه «كوري متر» جهت اندازه‌گيري ميزان اكتيويته راديوداروها و يا هر چشمه اكتيو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
وي گفت: اين دستگاه در مراكز پزشكي هسته‌يي، تحقيقاتي و آموزشي و يا به طور كلي در هر جائي كه چشمه‌هاي اكتيو مورد استفاده قرار مي‌گيرد، كاربرد دارد.
شيرزاديان خاطرنشان كرد: پروژه طراحي و ساخت اين دستگاه در سال 86 شروع شده و با فعاليت مستمر كارشناسان به مرحله ساخت و توليد انبوه رسيده است.
وي با اشاره به فن‌آوري بسيار بالا و پيچيده «كوري متر» گفت: ساخت و توليد اين دستگاه در انحصار چند شركت بزرگ غربي است و براي اولين بار در داخل كشور ساخته شده است.
سخنگوي سازمان انرژي اتمي خاطرنشان كرد: با ساخت و توليد اين دستگاه، نياز داخلي كشور به اين دستگاه برطرف شده و لزومي به وارد كردن اين دستگاه‌ها از خارج از كشور نمي‌باشد.
شيرزاديان درخصوص مزاياي كوري متر گفت: دقت بالا در اندازه‌گيري، قابليت اندازه‌گيري اكتيويته‌هاي بسيار پايين (پايين‌ترين اكتيويته قابل اندازه‌گيري حدود يك دهم نمونه‌هاي مشابه خارجي است و تكنولوژي بالاي دستگاه در اندازه‌گيري اكتيويته‌هاي پايين مي‌باشد)، سهولت كاربري و سهولت در سرويس و خدمات آتي از مهم‌ترين مزاياي دستگاه مي‌باشد.
وي تصريح كرد: كوري متر از 1/0 ميكرو كوري تا 1 كوري را مي‌تواند اندازه‌گيري كند.
٠٨:٣٧ ٠٧/١١/١٣٨٨
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد