٠٦:٢٠ ١٠/٠٣/١٤٠٢
گزارش
نهمين گردهايي سراسري اشتغال در ساري برگزار شد
نهمين گردهايي سراسري اشتغال جهاد دانشگاهي به ميزباني واحد مازندران 6و 7 مهرماه  در ساري برگزار شد.
دكتر محمدحسين يادگاري رييس جهاد دانشگاهي در مراسم افتتاحيه نهمين گردهمايي سراسري اشتغال جهاد دانشگاهي كه ششم مهرماه  در ساري برگزار شد طي سخناني ، ضمن تبريك هفته دفاع مقدس و گراميداشت ياد و خاطره شهداي هشت سال جنگ تحميلي خاطرنشان كرد: انديشه و آرمانهاي دوران دفاع مقدس زمينه ساز همه كارهاي ما در نظام جمهوري اسلامي مي‌تواند باشد.

 به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي وي ادامه داد: در حال حاضر شكل جنگ تغيير كرده است و به جنگ نرم تبديل شده است و امروزه فرهنگ و انديشه هاي ديني ما مورد حمله قرار گرفته است .

وي به نقش جهاد دانشگاهي در اين برهه اشاره كرد و گفت: با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري جهاد دانشگاهي بايد با قدرت در دانشگاه‌ها بماند و با فعاليت هاي فاخر در اعتلاي نظام تلاش كند.

رييس جهاد دانشگاهي ادامه داد: پس از گذشت 31 سال از عمر اين نهاد انقلابي در راستاي حل معضلات و مشكلات جامعه از جمله مبحث اشتغال و همچنين تسريع در فعاليت‌هاي جهاددانشگاهي، اين نهاد نياز به يك بازخواني و مهندسي در فعاليت هاي خود دارد.

وي متذكر شد: با وجود مراكز تحقيقاتي، پژوهشكده‌ها و مراكز علمي در كشور چنانچه جهاد دانشگاهي بخواهد به روش‌هاي گذشته عمل كند موفقيت چنداني كسب نخواهد كرد .

دكتر يادگاري گفت: ما مدعي پيشرو بودن در زمينه علم و فناوري با انديشه ديني هستيم و براي اين مهم بايد تلاش دوچندان كنيم.

رييس جهاد دانشگاهي برگزاري گردهمايي ها و نشست‌هاي اينچنيني را ارزنده دانست و گفت: در اين جلسات بايد به عنوان يك اتاق فكر عمل كنيد و در راستاي حل مشكلات و معضلات نظام حركت كنيد.

دكتر يادگاري از تشكيل كارگروههايي در راستاي بررسي و حل نيازهاي كشور در جهاد دانشگاهي خبر داد و گفت: در نظر است به زودي چند كارگروه متشكل از رؤساي قبلي جهاد دانشگاهي ، اعضاي اين نهاد انقلابي كه هم اكنون در دستگاه‌هاي ديگر مشغول به كار هستند و واحدها و مراكزي كه تحقيقات موفق و برتر دارند تشكيل شود تا با همفكري و تجارب آنان برنامه ريزي كرده و به حل نيازهاي كشور كمك كنيم.

دكتر يادگاري افزود: براي ادامه حيات اين نهاد انقلابي نياز است زيرساختهاي آن متناسب با زمان تغيير كند و برهمين اساس سند تحول جهاد دانشگاهي در دستور كار قرار گرفته است .

رييس جهاد دانشگاهي گفت: بحث علم و فناوري و اقتصاد دانش بنيان با يك انقلاب فرهنگي در دانشگاه‌ها و آن هم توسط يك نهاد انقلابي مثل جهاد دانشگاهي قابل دستيابي است .

دكتر يادگاري به موضوع حمايت دولت ، مجلس ، و همه دستگاه از جهاد دانشگاهي اشاره كرد و گفت: طي جلساتي با رييس محترم جمهوري ، رييس مجلس شوراي اسلامي و مسئولين نظام ، ما خواستار حمايت و پشتيباني هرچه بيشتر آنان شديم كه مسئولين هم قولهايي به ما داده اند.

رييس جهاد دانشگاهي تاكيد كرد: براي حل مشكل اشتغال فارغ التحصيلان بايد از همه ظرفيت‌هاي علمي موجود در جهاد دانشگاهي استفاده كرد.


رييس سازمان همياري اشتغال دانش آموختگان: بايد براساس مزيتهاي نسبي استانهاي كشور، اجراي طرحهاي الگويي اشتغال و كارآفريني با تاكيد بر تجاري سازي تحقيقات مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

علي احمدي رييس سازمان همياري اشتغال دانش آموختگان در نهمين گردهمايي اشتغال جهاد دانشگاهي ضمن ارائه گزارشي از فعاليت هاي انجام شده سازمان گفت: شوراي عالي انقلاب فرهنگي ماموريت مشاركت در ايجاد زمينه هاي اشتغال فارغ التحصيلان را به جهاد دانشگاهي داده است .

وي ادامه داد: در حوزه اشتغال جهاد دانشگاهي در برنامه چهارم خود در اين حوزه نگاهي ويژه به سند چشم انداز 1404 داشته است .

علي احمدي اظهار داشت: جهاد دانشگاهي با شناسايي فرصتها و زمينه‌هاي اشتغال و كارآفريني براي رشته‌هاي تحصيلي با نرخ بيكاري بالا مي‌تواند كمك شاياني به حل مشكل دانش آموختگان اين رشته‌ها داشته باشد.

رييس سازمان همياري اشتغال دانش آموختگان افزود: بايد براساس مزيتهاي نسبي استانهاي كشور، اجراي طرحهاي الگويي اشتغال و كارآفريني با تاكيد بر تجاري سازي تحقيقات مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: جهاد دانشگاهي با برخورداري از پژوهشگاه ها ، پژوهشكده‌ها و مراكز و پاركهاي علم و فناوري و مجتمع تحقيقاتي، در حوزه علوم انساني ، علوم پزشكي ، فني و مهندسي و علوم پايه مي‌تواند در صورت در اختيار گذاشتن ملزومات از سوي دستگاه‌هاي اجرايي، بسياري از مشكلات پيش روي بازاركار دانش آموختگان كشور را حل نمايد.

احمدي به سند چشم انداز سازمان همياري اشتغال دانش آموختگان و اهداف 20 ساله آن اشاره كرد و گفت: پيشگامي، موثر بودن و الهام بخش بودن سه محور اساسي اين سند است .

وي به برخي ازمعضلات پيش روي درخصوص فعاليت در حوزه اشتغال اشاره كرد و افزود: موازي كاري دستگاه‌هاي اجرايي در اين حوزه اطلاع رساني ناقص و اعلام آمار متفاوت از مشكلات كار در بحث اشتغال و كارآفريني است .

رييس سازمان همياري اشتغال دانش آموختگان خاطرنشان كرد: وابستگي مالي برخي پروژه‌ها به دستگاه‌هاي خارج از جهاد دانشگاهي باعث مي‌شود كه برنامه‌ها با تاخير به نتيجه برسد و اين يك معضل بزرگ است .

علي احمدي گفت: بحث اشتغال يك بحث پيوسته است و بايد كار پيوسته در اين خصوص انجام پذيرد.

استاندار مازندران: جهاد دانشگاهي در همه زمينه ها پتانسيل بالايي دارد

مهندس طاهائي استاندار مازندران كه در آئين گشايش نهمين گردهمايي اشتغال جهاد دانشگاهي حضور داشت طي سخناني گفت: برپايي چنين گردهمايي هايي در حوزه اشتغال هم ضروري و هم موثر است .

وي افزود: در طي اين گردهمايي ها قطعاً جمعي از صاحبنظران، كارآفرينان و مسئولين دستاوردها ، انديشه‌ها ، نظرات و طراح‌هاي خود را ارائه دهند و اين مي‌تواند گامي موثر بر جلو در حوزه اشتغال باشد.

استاندار مازندران خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب در سالهاي اخير موضوع اشتغال را از مهم‌ترين موضوعات دانسته و بر حل آن تاكيد كردند.

مهندس طاهايي افزود: جهاد دانشگاهي در همه زمينه ها پتانسيل بالايي دارد.

وي ادامه داد: نيروهاي جهاد دانشگاهي با فعاليت‌هاي جهادي بايد به وضعيت فرهنگي ، آموزشي ، پژوهشي و اشتغال كشور كمك كند و معضلات اين حوزه‌ها را حل نمايند.

استاندار مازندران گفت: برنامه ريزي درخصوص حل مشكلات اشتغال بايد براساس استانداردها و متناسب با زمان تنظيم شود.

استاندار مازندران ادامه داد: انتظار مي‌رود كه جهاد دانشگاهي تعاملات خود را با دولت بيشتر كند و كمك حال دولت باشد و دولت هم بايد زمينه هاي اين همكاري را فراهم كند.

وي خاطرنشان كرد: جهاد دانشگاهي بايد از ظرفيت‌هاي آموزش عالي كشور بهره مند شود.رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی کشور :  بازار کار،بازار کالاها و خدمات ،بازار سرمایه و بازار پول از جمله حوزه های اصلی جهاد اقتصادی به شمار می روند


،محمد رضا سپهری در  اين گردهمايي اظهار داشت : جهت تدوین برنامه پنجم دارا بودن تفکر یا برنامه استراتژیک لازم است .

 
وی بابیان اینکه در برنامه ریزی استراتژیک باید به محیط بیرونی توجه شود گفت:عدم توجه به محیط بیرونی به شکست برنامه منجر می شود .

 
رئیس موسسه کار و امور اجتماعی کشورتصریح کرد : 80 درصد برنامه های استراتژیکی که تدوین می شود اجرایی نمی شود .

 

سپهری یادآور شد:بازار کار،بازار کالاها و خدمات ،بازار سرمایه و بازار پول از جمله حوزه های اصلی جهاد اقتصادی به شمار می روند .

 

وی ادامه داد:افزایش سطح کارای ،کاهش تصدی و افزایش بهره وری ،تسهیل در خدمات توسعه اشتغال و کارآفرینی از جمله سیاست های دولت محسوب می شود .

 

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی کشورخاطرنشان کرد :عملکرد برنامه چهارم نشان می دهد که رشد شاخصه های کلان به آن میزان که در برنامه پیش بینی شده محقق نشده است و باید در این خصوص چاره اندیشی جدی صورت گیرد .

 

سپهری با بیان اینکه برای رساندن نرخ بیکاری ایده آل باید سالانه 174 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گیرد افزود :در این برنامه طی دوره 5 ساله باید 870 میلیارد دلارسرمایه گذاری انجام شود .

 
وی اظهار داشت: تامین مالی ،قیمت گذاری ،واردات،نرخ ارز ،هزینه انرژی وتحریم از جمله مشکلات بنگاه های اقتصادی به شمار می رود .


در نهمین گردهمایی سراسری اشتغال جهاددانشگاهی رئیس جهاد دانشگاهی واحد مازندران  با اشاره به این مطلب که فعالیت های بسیار خوبی در زمینه اقتصاد در جامعه در حال شکل گیری است اظهار داشت : با وجود این فعالیت ها مسئله اشتغال ،تورم ،فرهنگ کار و ساعات کار در جامعه حل نشده است

مهندس مهدي نژاد گفت : ارتباط میان صنعت و دانشگاه از ماموریت های اصلی جهاد دانشگاهی است

وی با بیان اینکه تمام اهداف ما در این گردهمایی طرح ریزی نشده است گفت: باید با بازنگری طرح ها در این گردهمایی بتوانیم قدم رو به جلویی داشته باشیم و از مهمترین دغدغه های رهبری که بحث اشتغال است بکاهیم .

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران خاطرنشان کرد :به دلیل بالا بردن تعداد فارغ التحصیلان در استان با مشکل بیکاری مواجه هستیم که باید در این خصوص چاره اندیشی جدی صورت گیرد .

مهدی نژاد با بیان اینکه شاخص های فراوانی در خصوص کسب و کار از سوی سازمانهای بین المللی و داخلی تهیه شده است گفت : بررسی، مطالعه و اتخاذ رویکرد های لازم جهت درک وضعیت موجود ضروری است .

وی یادآورشد: در اطلاعات ارائه شده توسط بانک جهانی رتبه ایران در سال 2011 با 2 پله صعود به 129 رسید .

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران انجام فعالیت های پژوهش محور را از جمله برنامه هایی این واحد عنوان کرد و گفت : باید پژوهش هایی صورت گرفته  به دانش آموختگان جامعه انتقال یابد .

مهدی نژاد خاطرنشان کرد: بازخورد این گردهمایی باید به ایجاد اشتغال پایدار برای دانش آموختگان منجرشود .

وی با بیان اینکه اهمیت جهاد دانشگاهی برای کسانی ملموس است که به ماموریت اصلی آن پی برده اند تصریح کرد:فعالیت های صورت گرفته در جهاد دانشگاهی بر مبنای رهنمود های مقام معظم رهبری است .

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران اظهار داشت : ارتباط میان صنعت و دانشگاه به عنوان شاخص توسعه یافتگی ،حرکت در مسیر دانش ،علم و تحقیقات توسعه ای و مشارکت در ایجاد زمینه های مناسب برای اشتغال دانش آموختگان از ماموریت های اصلی جهاد دانشگاهی به شمار می رود .

مهدی نژاد با بیان اینکه ماموریت جهاد دانشگاهی توسط مقام معظم رهبری تعیین شده است گفت:جهاد دانشگاهی در راستای ماموریت های ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری تلاش می کند .

وی یادآور شد : سازمان همیاری اشتغال جهاد دانشگاهی بنا دارد مشارکت عمیقی در مسئولیت های محوله داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران خاطرنشان کرد : با وجود تحریم های موجود در کشور پیشرفت های قابل ملاحظه ای در زمینه انرژی هسته ای و رویان شکل گرفت و کشور ما همچنان بالنده و زنده در حال حرکت رو به جلو است که نتیجه آن اعتماد به نفس ملی می باشد .

مهدی نژاد با بیان اینکه وظیفه جهاد دانشگاهی مازندران همراهی با دانشگاه های استان است اظهارداشت :مسئولیت اشتغال فارغ التحصیلان برعهده این نهاد است که باید در این خصوص چاره اندیشی جدی صورت گیرد .

مهدی نژاد افزود:در این راستا اسفند سال گذشته همایش ملی گیاهان دارویی توسط جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد که از دل آن ستاد گیاهان داروئی شکل گرفت و در حال حاضر قصد داریم پراکندگی این ستاد را سرو سامان دهیم.

 رئیس جهاد دانشگاهی مازندران به فعالیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی مازندران از جمله اسید آمینه میتونین اشاره کرد و گفت:نتایج این طرحها در هفته پژوهش ارائه می شود .

 

محسن نریمان  نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی
پنجشنبه 7 مهرماه در مراسم اختتامیه نهمین گردهمایی سراسری اشتغال  اظهار داشت:در میان بازار های اقتصادی مهمترین دغدغه ما فقر اطلاعات برای پایه ریزی یک برنامه ریزی درست است.

وی ادامه داد :باید بر اساس اطلاعات که داریم بتوانیم زمینه برای برنامه ریزی درست را پی ریزی کنیم

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:به منظور اینکه درسال جهاد اقتصادی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری به موفقیت برسیم و با چالش های اقتصادی مبارزه کنیم باید اطلاعات درست داشته باشیم وبرمبنای آن اطلاعات برنامه ریزی کنیم .

نریمان خاطرنشان کرد : براساس سند چشم اندازه 20 ساله در پایان برنامه 5 ساله نرخ بیکاری در کشور باید به 7 درصد برسد .

وی اظهار داشت : بازار تامین اقتصادی از بازارهای اقتصادی شناخته شده به شمار می رود و اقتصاد تعریف شده در این بازار مستقل از ایجاد اشتغال است .

نریمان یادآور شد:تمام تلاش دولت بر این است که کسانی که در بخش صنعت و خدمات در حال فعالیت هستند را مورد حمایت قرار دهد .

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از فضای مطلوب مازندران بهره بگیریم گفت:در بخش گردشگری اقدامات اساسی صورت گرفته ولی باید باتوجه به چالش های فرا رو از حالت منطقه ای خارج شویم.

وی ادامه داد :اگر قصد داریم براساس چشم انداز علمی و فناوری به نقطه مطلوب برسیم باید دقیق،کارآمد و پویا عمل کنیم .

 
براساس اين گزارش رييس جهاد دانشگاهي در حاشيه اين گردهمايي از جهاد دانشگاهي مازندران بازديد كرد واز آخرين فعاليتهاي تحقيقاتي اين واحد مطلع شد.
گفتني است ارائه گزارش شعب سازمان اشتغال وبرگزاري كميسيونهاي مربوطه از ديگر برنامه هاي اين گردهايي دو روزه بود.
 

 

 


١٦:٤٣ ٠٩/٠٧/١٣٩٠
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد