٠٦:٥٨ ١٠/٠٣/١٤٠٢
گزارش
جهادگر شناسنامه برای معرفی ندارد/
رئیس جهاد دانشگاهی :
کارهای فرهنگی در جهاددانشگاهي با چتر حمایتی قرآن انجام شود

رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم تقدیر و معارفه روسای جهاد دانشگاهی لرستان بر ضرورت اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزش عالی وابسته به این نهاد تاکید کرد.


به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه لرستان، محمد حسین یادگاری با بیان اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هر کسی که فرزند امام و انقلاب بوده، جهادگر است، افزود:هر کسی که در دانشگاهها، بسیج دانشجویی، ارگانها و نهادهاکه در راه اعتلاء و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدم بر می دارد جهادی است؛ جهادگر و جهادی شناسنامه و کارتی برای معرفی ندارد.


رئیس جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه 32 سال از تاسیس جهاد دانشگاهی می گذرد که از بدو تاسیس، پیگیری انقلاب فرهنگی در داخل دانشگاهها، اسلامی کردن دانشگاهها و ... به این نهاد مهم محول شد، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی با توجه به برآیند خوبی که در همه عرصه ها داشته باید 100 درصد توقع نظام را به عرصه عمل برساند.


وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اعتقاد راسخ به جهاد دارم و جهاد از مرحله گلخانه ای به گلستان تبدیل شده متذکرشد: ماموریت جهاد دانشگاهی بالاتر از این است که به کارهای جزئی و کوچک بپردازد،کار عظیم جهاد پختگی قشر جوان در دانشگاههاست و دراین راستا باید دستگاههای اجرایی سالهای گذشته زمینه را برای رشد اساسی این نهاد فراهم کنند.


محمد حسین یادگاری با اشاره به پشتیبانیهای ارزنده دولت نهم و دهم برای بستر سازیهای مناسب جهاد دانشگاهی بیان کرد: با توجه به حمایتهای معنوی مقام معظم رهبری و دولت باید بیش از پیش کار شود و برای تحقق این مهم به تغییرات زیر ساختی نیاز است.


وی ادامه داد: در هیات دولت وضعیت جهاد دانشگاهی را مطرح کردیم و رئیس جمهور تاکید داشتند که وزرا از توانمندیها و ظرفیتهای جهاد استفاده و زمینه های مناسب برای فعالیتهای این نهاد را مهیا سازند.


رئیس جهاد دانشگاهی کشور از ایجاد اتاق فکر در دفتر مرکزی و واحدهای جهاد دانشگاهی در سراسر خبرداد و گفت: ضرورت دارد روسای واحدها با فرهیختگان و نخبگان دانشگاهها،حوزویان در این اتاقهای فکر به رصد عملکرد و آسیبهای جهاد بپردازند؛ همچنین موفقیتهای واحدهایی که در پژوهشکده های  رویان، ابن سینا و دانشگاه علم و صنعت رسیده ایم را بررسی و با احصاء آسیبها نتیجه آن را به دفتر جهاد تحویل تا توسط مدیریتهای راهبردی برنامه ای تدوین شود، با این کار جهاد می تواند آنگونه که شایسته است توقع نظام را برآورده سازد.


یادگاری متذکرشد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جهاد دانشگاهی را بنا نهاد تا این نهاد در دانشگاهها بسترهای مناسب را برای جهاد علمی و پژوهشی فراهم کند؛ اگر این بسترها مهیا نشده از پژوهشکده ها و گروههای پژوهشی و نخبگان استفاده شود در جهت برآورده ساختن توقع نظام از این نهاد انقلابی.


وی بیان کرد: در آینده تغییر و تحولاتی در موسسات آموزش عالی و علمی کاربردی وابسته به این نهاد خواهیم داشت؛ به دنبال این هستیم درجهت تربیت نیروهایی ارزشمند و ولایت مدار، مانند دانشگاهای امام صادق(ع) و امام حسین(ع) دانشجو جذب و به همین منظور 3 برابر نیروهای معرفی شده از سوی سازمان سنجش خواهیم گرفت، باید تلاش کنیم این افراد به مرحوم کاظمی و آشتیانیها تبدیل و بستری را فراهم کنند که زمینه کارهای تحقیقاتی باشد.


یادگاری با طرح این سوال که اگر بخواهیم جهاد دانشگاهی به مرتبه ای از علم برسانیم باید چه کارهایی انجام دهیم ، عنوان کرد: به دنبال این هستیم پشتیبانیهای معنوی رهبر فرزانه انقلاب ادامه یابد، و با توجه به سند راهبردی جهاد به آن مرتبه ای ارتقا یابیم که توقع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.


رئیس جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه مباحث فرهنگی یکی از بسترهای مناسب برای جهاد دانشگاهی است،متذکرشد:جهاد دانشگاهی از روز اول برای پیگیری انقلاب فرهنگی و اسلامی کردن دانشگاهها تاسیس شده، به دنبال این آسیبها خواهیم رفت که ببینیم جهاد تا چه حد در مباحث فرهنگی موفق عمل کرده یا نه؟


یادگاری با بیان اینکه باید کارهای گزین در داخل جهاد انجام دهیم، گفت:همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید در جهاد دانشگاهی کارهای گزین انجام شود واین از اولویتها باید قرار گیرد.

 

محمد حسین یادگاری ادامه داد: برای ارتقاء فعالیتهای قرآنی باید از حوزویان دانشگاه امام خمینی (ره) استفاده و پژوهش محوری، پروژه یابی و سلامت در قرآن را در اولویتهای کاری سازمان فعالیتهای قرآنی قرار دهیم.


وی تاکید کرد: برهمین اساس جهاد دانشگاهی اقدام به پابه گذاری خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) کرد که این خبرگزاری با خبرنگاران افتخاری با 38 زبان زنده به سراسر دنیا اخبار را مخابره و جهان اسلام از این فرصت استفاده می کند.


رئیس جهاد دانشگاهی کشور با تاکید بر اینکه معتقدیم کارهای فرهنگی باید با چتر حمایتی قرآن صورت گیرد، افزود: همانگونه که اندیشه جهاد، قرآنی و براساس سیره ائمه اطهار (ع) بوده باید فرزندانی را در مکتب امام خمینی (ره) تربیت کرده تا جهاد را به سمت اهداف خود پیش ببرد؛ تربیت فرزندان ولایی در جهاد دانشگاهی امری ضروری است.


وی یادآورشد: در مباحث پژوهشی به دنبال این هستیم که هر کار پژوهشی در جهاد شکل نگیرد، بلکه پژوهشی انجام شود که کارهای گزین باشد؛ در این راستا باید گروههای پژوهشی و اعضای هیات علمی نخبه در جهاد دانشگاهی جذب و برای تحقق این مهم باید زیر ساختها را تغییر داده و از افرادی ارزشمند و نخبه که ایده خود را به محصول تبدیل کنند استفاده کنیم.


یادگاری خاطر نشان کرد: به خاطر اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد انقلابی غیر دولتی است باید مراکز آموزش عالی وابسته به این نهاد، اسلامی شدن دانشگاهها و حفظ حجاب و عفاف را در اولویت خود قرار دهد؛ اگر اینگونه نباشد جهاد دانشگاهی نتوانسته به آن رسالت خود در دانشگاهها موفق عمل کند.


وی بیان کرد:ما می توانیم به درجه ای در جهاد دانشگاهی برسیم که الگویی برای دانشگاههای دیگر باشیم و با تشکیل بسیج دانشجویی، تعامل با روحانیون حوزوی، دانشگاهی و ارتباط آنها با دانشجویان و اتاق فکر به دانشجویان بفهمانیم که جهاد دانشگاهی به دنبال اسلامی شدن، ارتقاء فکری دانشجویان و در نهایت تولید فناوری است.

 
گفتنی است در این مراسم با تقدیراززحمات دهقانی،دکتررحیمی کیا به عنوان رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان منصوب شد.

مشاور فرهنگی استاندار لرستان:
استفاده از جوانان نخبه ویژگی جهاد دانشگاهی استمشاور فرهنگی استاندار لرستان گفت: جهاد دانشگاهی در سالهای اخیر براساس فرامین رهبر معظم انقلاب در شکوفایی علم و دانش گامهای بزرگی برداشته است.


بر اساس اين گزارش، حجت الاسلام عباس زاده در جلسه تقدیر و معارفه روسای جهاد دانشگاهی لرستان افزود:مجموعه ای مانند جهاد دانشگاهی که مولود انقلاب است و به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شده در سالهای اخیر براساس فرامین رهبر معظم انقلاب در شکوفایی علم و دانش گامهای بزرگی برداشته و روز به روز به قله های ترقی نزدیک می شود.


وی با بیان اینکه حیات زمین به برکت وجود انسان است و حیات انسان از دیدگاه پیامبر بستگی به علم و دانش دارد اظهار کرد: حیات انسان بستگی به علم و دانشی دارد که توام با عمل باشد.


مشاور فرهنگی استاندار لرستان گفت: در جامعه اگر عالم و دانشمند وجود داشته باشد که برای تعالی و رشد جامعه تلاش کنند باید از آنها تبعیت و پیروی شود و منفورترین انسانها کسی است که نسبت به این افراد بی تفاوت باشد.


وی تصریح کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افرادی که برای سربلندی دین و نظام تلاش می کنند باید از آنها تبعیت و پیروی شود.


مشاور فرهنگی استاندار لرستان بیان کرد: مجموعه ای مانند جهاد دانشگاهی که مولود انقلاب است و به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شده در سالهای اخیر براساس فرامین رهبر معظم انقلاب در شکوفایی علم و دانش گامهای بزرگی برداشته و روز به روز به قله های ترقی نزدیک می شود.


عباس زاده یادآورشد: ساختن مراکز آموزشی، تحقیق و پژوهشی، استفاده از جوانان نخبه در راستای انجام کارهای علمی و پژوهشی از ویژگیهای جهاد دانشگاهی است.


وی خاطر نشان کرد: حوزویان و دانشگاهیان باید برای توسعه ایران اسلامی دست به دست هم و هماهنگ باشند تا ایران اسلامی را به قله های عزت و شرافت برسانند و این مهم به برکت رهبریها و رهنمودهای مقام عظمای ولایت محقق خواهد شد.ح/الف

١٧:٣٢ ٣٠/٠٩/١٣٩٠
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد