٠٦:٢١ ١٠/٠٣/١٤٠٢
گفت و گو

گفتگو با مهندس اصغري رييس پژوهشكده فناوري اطلاعات و ارتباطات جهاددانشگاهي:
انتظار جامعه آن است كه جهاددانشگاهي در تحقق جهاد اقتصادي گام هاي بلندي بردارد

اشاره :
مهندس حبيب ا... اصغري يكي از مديران موفق جهاد دانشگاهي است كه توانسته در طول چند سال گذشته فعاليت‌هاي مركز رشد فناوري و پژوهشكده ICT اين نهاد را به نقطه‌اي قابل قبول از لحاظ كمي و كيفي برساند. وي معتقد است كه توليد دانش و انجام تحقيقات بنيادي و كاربردي از مهمترين لوازم رشد اقتصادي جامعه هستند و در سالي كه از سوي رهبر معظم انقلاب جهاد اقتصادي نام گرفته بايد به اين مقوله توجه بيشتري داشت. به نظر وي ايثار محور هر نوع فعاليت جهادي است و در موضوع جهاد دانشگاهي نيز هم گروه ها اعم از مردم و مسؤولان بايد به مسأله ايثار نگاه جدي‌تري داشته باشند. در ادامه گفتگوهاي تحريريه پيام جهاد پيرامون موضوع جهاد دانشگاهي، به سراغ رئيس پژوهشكده ICT جهاد دانشگاهي رفتيم تا با نظرات در اين خصوص بيشتر آشنا شويم. مشروح اين گفتگو در ادامه از نظر مي‌گذرد.

* چه ضرورت‌هايي باعث شد امسال را مقام معظم رهبري سال جهاد اقتصادي بنامد؟
** معمولاً شعارهايي كه رهبري هر سال اعلام مي‌كند براي اين است كه توجه مردم و مسئولين به اين موضوع جلب شود و آگاه سازي عمومي پيش آيد. در اصل يك نوع تبيين استراتژي است .
مي‌دانيم بنابر اين است كه طرح تحول اقتصادي پياده شود كه اين يك طرح بزرگ و كار پيچيده‌اي است كه دولت شجاعت انجام آن را داشته است .
در همين راستا ناميدن سال جهاد اقتصادي به نحوي تنظيم روابط مردم با  اين طرح است و همچنين به تنظيم روابط اقتصادي دولت نيز كمك ارزنده داشته است.
در كل استنباط بنده اين است كه نامگذاري امسال در راستاي تحقق اهداف اجراي طرح تحول اقتصادي بوده است .

* تعريف شما از جهاد اقتصادي چيست؟
** براي تعريف از جهاد اقتصادي بايد عناصر اساسي را در اقتصاد كشور را بشناسيم و نقش آن را بررسي كنيم . از جمله اين عناصر ، دولت، صنوف و مردم هستند . كه هر كدام نقش هايي را ايفا مي‌كنند.
حال زماني كه نام جهاد روي فعاليت‌هاي اقتصادي آن‌ها گذاشته مي‌شود اين فعاليت و حركت مقدس و معنوي نيز مي‌شود.
در جهاد بحث ايثار مطرح است و زماني كه شما در اقتصاد قصد تحول داريد. فعاليت‌ با «ايثار» در اين زمينه باعث مي‌شود شما به اهداف تعيين شده خود در اين حوزه سريعتر دست پيدا كنيد.

* دولت و مردم چه نقشي در جهاد اقتصادي دارند؟
** همانطور كه قبلاً گفتم دولت و مردم از مهمترين بازيگران در عرصه اقتصاد هستند. در حوزه دولت و مسؤولان انتظار مي‌رود با بررسي‌هاي دقيق و كارشناسانه و دورانديشي ويژه، سياست‌گذاري‌ كنند و قوانين بايد به گونه‌اي نوشته شود كه اقتصاد پويا در پي داشته باشد.
عموم مردم هم به عنوان مصرف كننده با درست مصرف كردن- كم مصرف كردن خريد كالاهاي داخلي و حمايت از توليدكننده داخلي مي‌توانند در اين راستا موثر باشد. در اين ميان صنعتگران ، تجار ، توليدكنندگان كه نقش واسط دولت و مردم را دارند نيز از اهميت بالايي برخوردارند.

* جهاد دانشگاهي چه نقشي در جهاد اقتصادي دارد؟
** جهاد دانشگاهي يك سازمان تحقيق و توسعه است. اين نهاد ، نهاد پايلوت است . اين‌ نهاد قرار است كار ميان بُري در توليد علم و فناوري در جامعه انجام دهد. جهاد دانشگاهي با فعاليت‌ها ، تحقيقات و دستاوردهاي خود در حوزه‌هاي مختلف خودباوري و توانستن را در جامعه القاء كرده است و اين يكي از نقش‌هاي اين نهاد انقلابي است.
از طرفي در دنيا براين باورند كه اقتصاد برتر، اقتصاد دانايي محور است و جهاددانشگاهي قرار است جهاد علمي كند و آن منجر به توسعه اقتصادي مي‌شود و ايران مي‌تواند از طريق توليد علم و فناوري به قطب اقتصادي در زمينه‌هاي پزشكي، فني و ... تبديل شود.
پس توسعه علمي حتماً به توسعه اقتصادي منجر مي‌شود و صاحبنظران معتقدند توسعه اقتصادي از طريق توسعه علمي پايدارتر است.
جهاد دانشگاهي هم نشان داده است كه هم در توليد علم و فناوري و تحقيقات بنيادي در كشور موفق عمل كرد و مطئمناً بر جريان جهاد اقتصادي تاثيرگذار است .

* در حوزه it كه شما فعاليت مي‌كنيد چگونه مي‌توان در جهاد اقتصادي تاثيرگذار بود؟

** در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات ، هم سندهاي بالادستي زيادي وجود دارد كه هيچ كدام اجرا نمي‌شود ، هم مديران تصميم‌گير براساس سليقه شخصي عمل مي‌كنند و هم اين كه نهادهاي مختلف شوارهاي تصميم‌گيري متعددي مثل شوراي اطلاع‌رساني ، انفورماتيك و ... وجود دارد كه هيچ كدام بازيگر اصلي در اين حوزه نيستند.
به نظر من ساماندهي به وضعيت اشاره شد بهترين كمك است كه مي‌تواند اين حوزه به جهاد اقتصادي كند.
از طرفي با توجه به نقش و تاثير فراوان بخش خصوصي در حوزه it بايد بسترسازي‌هاي لازم فراهم شود تا آنها بتوانند حضور پيدا كنند ولي متاسفانه در حال حاضر حمايت نمي‌شوند و اگر اين مشكل نيز حل شود كمك شايان به جريان جهاد اقتصادي مي‌توانند بكنند.

* حرف آخر؟

** اميدوارم جهاد دانشگاهي به تبيين يك سري سياستها و خط مشي‌ها بپردازد. كه عناصر «صف جهاد دانشگاهي كه ما هم جزو آن هستيم و فقط كار اجرايي مي‌كنيم براساس آن سياستها در راستاي شعار امسال و بتوانيم حركت كنيم.

١٠:٢٨ ٢٦/١٢/١٣٩٠
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد