٠٧:١١ ١٠/٠٣/١٤٠٢
عمومي
به ميزباني جهاد دانشگاهي تبريز ؛
شصت و هشتمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشوربرگزار شد

شصت و هشتمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور و روسای مراکز، سازمانها و مدیران عامل موسسات تابع معاونت فرهنگی با شعار قرآن، جهاد، بیداری و عزت  یادواره معلم اخلاق، شهید محراب آیت ا... مدنی با حضور بیش از 40 نفر از روسا و معاونان این نهاد به میزبانی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی طي روزهاي 25الي 27 شهريورماه در تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ، معاونان فرهنگی جهت تبادل تجربیات و انجام تعاملات و رفع مسائل و مشکلات موجود، انجام هماهنگیهای لازم و تشریح جزئیات برنامه های فرهنگی به منظور حضور فعال تر در محیط های دانشگاهی در شروع سال تحصیلی جدید، برقراری کارگاه آموزش راه اندازی مناظره های دانشجویی و دیدار با همکاران جهاددانشگاهی میزبان و اطلاع از فعالیتهای آنان به مدت سه روزدر این گردهمایی به همفکری و تبادل نظر پرداختند.
بر اساس این گزارش، توضیح و تشریح دیدگاههای مقام معظم رهبری و تبیین شرایط خاص ملی و منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی و اهداف سیاسی و فرهنگی جهاددانشگاهی، رصد و اعمال هدایتهای فرهنگی با تبادل اطلاعات و تجربیات مطابق سیاستهای مصوب فرهنگی، پیش برد مفاد تفاهم نامه امضاء شده با معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مبنی بر حضور هر چه بیشتر جهاددانشگاهی در عرصه فرهنگی دانشگاهها از اهداف مهم  برگزاری این گردهمایی  بوده است.
گفتنی است؛ در مراسم افتتاحیه گردهمایی از نرم افزار چند رسانه ای شهدا و ایثارگران جهاددانشگاهی  رونمایی شد که این نرم افزار به عنوان نسخه اول از مجموعه اطلاعات و پرونده شهدا و ایثارگران  بوده که  دارای آمار تفکیکی و اطلاعات نیروهای جبهه و جهاد است و با هدف قابل دسترس بودن برای همه  واحدها تهیه شده است.

دكتر يادگاري:
دبيرخانه تحول راهبردي بزودي در جهاد دانشگاهي راه اندازي ميشود

رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم گشایش گردهمایی معاونان فرهنگی واحدها ، مراكز وسازمانهاي جهاددانشگاهی از راه اندازي دبيرخانه تحول راهبردي در جهاد دانشگاهي خبر داد.
دكتر محمدحسین یادگاری افزود: بعد از گذشت سال ها از عمر جهاددانشگاهی هنوز جایگاه این نهاد برای دستگاه های اجرایی در نظام جمهوری اسلامی ایران مشخص نیست.
وی ادامه داد: اگر دستگاه های دولتی و اجرایی فعالیت های ما را موازی با کارها و عملکرد دستگاه خود بدانند این مهم  هم ریشه درونی و هم به عدم نگاه درست این دستگاه ها به این نهاد انقلابی بر می گردد.
وی گفت: جهاد دانشگاهی می تواند با توجه به پشتیبانی های مقام معظم رهبری و هم پیگیری هایی که از درون انجام می گیرد تا  جایگاه اصلی خود را حفظ کند.
یادگاری خاطرنشان شد: نیاز به مهندسی و تحول بیش از پیش در جهاد دانشگاهی احساس می شود و البته در این صورت است که فعالیت های جهاد دانشگاهی بر اساس نیاز نظام جمهوری اسلامی ایران  تبین می شود.
یادگاری بیان کرد: تجربه نشان داده است واحد هایی از جهاد دانشگاهی که با تلاش و خلاقیت عجین شده اند ملجا و پناهی برای سایر دستگاه ها گشته است.
وی با بیان اینکه دو مشکل اساسی گریبانگیر جهاد دانشگاهی است، تصریح کرد: عدم توجه جدی مسئولان در این 32 سال به فعلیت های جهاددانشگاهی علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و عدم مهندسی جدید و تغییر در زیر ساخت ها مشکلاتی هستند که گریبانگیر جهاد دانشگاهی است.
وی با بیان اینکه باید با حفظ هویت انقلابی در برخی از زیر ساخت های این نهاد تغییراتی انجام داد، تاکید کرد باید با دستگاه های اجرایی ارتباط بیشتری برقرار کرد.


معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي:
کارهای فرهنگی توام با پژوهش نیست


معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: کارهای فرهنگی انجام شده در دانشگاهها برای دانشجویان، توام با پژوهش نیست و برنامه های فرهنگی برای جوانان تکراری شده است.
مهندس علیرضا زجاجی در گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه اجرای کارهای فرهنگی برای دانشجویان باید بر مبنای پژوهش های علمی و تجربیات عملی باشد گفت: جهاد دانشگاهی با توجه به سوابق طولانی حضور در محیط دانشگاهی، بهترین بستر برای انجام چنین کارهای تحقیقاتی است.
وی با بیان اینکه فعالان فرهنگی که مدعی هستند برای دانشگاهیان و دانشجویان کار می کنند، باید در برنامه های خود قدری تامل کنند گفت: در این میان کار جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد فرهنگی دو چندان است.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی یادآور شد: برای اجرای برنامه های فرهنگی باید، نیاز سنجی عمیق تر و دقیق تر صورت گیرد تا بتوان برنامه های بهتری از نظر کمیت و کیفیت ارائه داد.
زجاجی با ابراز تاسف از اینکه رویکردهای فعالیتی جهاد دانشگاهی در بین دانشجویان چندان شناخته شده نیست گفت: دانشجویان صرفا با رویکردهای آموزش و پژوهشی جهاد دانشگاهی آشنا هستند حال آنکه اگر جهاد دانشگاهی و حوزه های فعالیت این نهاد را بهتر بشناسند، به سمت این نهاد انقلابی سوق پیدا خواهند کرد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به نیازهای فرهنگی دانشجویان گفت: متاسفانه متولیان امر ارزیابی دقیقی از نیازهای فرهنگی صورت نمی گیرد و باید برنامه های فرهنگی متناسب با شرایط و نیازهای جوانان و نیز مطابق برنامه و مقتضیات جامعه اجرا شود.
وی حضور جهاد دانشگاهی در بستر دانشگاه و تعامل با دانشجویان را از نکات مثبت این نهاد عنوان کرد و گفت: جهاد دانشگاهی می تواند بر مبنای پژوهش های علمی و تجربیات عملی زبان و نیاز دانشجویان را بهتر درک کند.
زجاجی با اشاره به اقبال عمومی مردم از کتابهای شهید مطهری با گذشت چندین دهه از زمان تالیف آنها گفت: مطهری علوم دینی را متناسب با نیازهای جامعه ارائه کرده است و برای همین کتابهای وی از اقبال عمومی برخوردار است.
وی عالم بودن، زمان شناس بودن و با شجاعت بودن را از مولفه ی اصلی متولیان فرهنگی در جامعه عنوان کرد و گفت: تبلور این خصوصیات در کارهای فرهنگی باعث رغبت جوانان به نهادهای فرهنگی خواهد شد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی تصریح کرد: در جهاد دانشگاهی کشور برای حوزه فرهنگی نیز برنامه‌ریزی وسیعی صورت گرفته و بر همین اساس سند جامع فرهنگی با توجه به پنج سند بالادستی تهیه و تدوین و برای اجرا به استان ها نیز ارسال شده است.

برگزاری دو کارگاه آموزشی، ارائه گزارشات پژوهشی، آموزشی و فرهنگی، سخنرانیها و بازدید از روستای تاریخی کندوان و مجموعه تفریحی، فرهنگی مقبر الشعراء و پارک ائل گلی از دیگر برنامه هایی بود که در حاشیه این گردهمایی برگزار شد.
شصت وهشتمين گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی دوشنبه 27 شهريور با قرائت بيانيه اي به كار خود پايان داد.


بيانيه شصت و هشتمين گردهمايي معاونان فرهنگي واحدهاي سراسر كشور
و رؤساي مراكز و سازمانها و مديران عامل مؤسسات تابع معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي


با حمد و سپاس به بارگاه حضرت احديت و درود بي‌پايان به ساحت شريف پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم و خاندان عصمت و طهارت عليهم‌السلام و با اميد به عنايت حضرت ولي‌عصر عجل‌الله تعالي فرجه الشريف، ما شركت كنندگان در شصت و هشتمين گردهمايي معاونان و مديران فرهنگي و رؤساي مراكز و سازمانها و مديران عامل مؤسسات تابع معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي، در پايان اين نشست با تسليت شهادت امام جعفر صادق(ع) به رهپويان مكتب جعفري و تأكيد بر لزوم تمسك به ثقلين يعني قرآن و عترت در همه امور و در آستانه دهه كرامت كه با ميلاد مسعود حضرت معصومه سلام الله عليها آغاز و با ميلاد پر بركت امام رؤوف، حضرت علي بن موسي الرضا عليه‌السلام ختم مي¬گردد، ضمن تبريك ولادت اين دو مولود آسماني كه سپهر ايران به عطر دل‌انگيز مضجع شريفشان معطر است، بر موارد ذيل تأكيد مي‌نماييم:
1)    اين گردهمايي با عنوان يادواره معلم اخلاق و شهيد محراب آيت‌الله مدني رضوان الله تعالي عليه برگزار گرديد. بزرگ مردي كه در بيستم شهريور 1360، پس از عمري تلاش و مجاهدت در راه اعتلاي كلمة‌الله و اطاعت بي‌چون و چرا از فرامين امام امت رضوان الله تعالي عليه در سرنگوني رژيم طاغوت و استقرار و تثبيت نظام جمهوري اسلامي ايران، در منصب امام جمعه تبريز، مظلومانه به دست منافقان كور دل جام شهادت سر كشيد و در روضه رضوان الهي سكني گزيد. معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي ضمن گراميداشت ياد و راه اين اسوه اخلاق و فضيلت و جهاد و درود و تحيت به روان امام امت و شهداي انقلاب اسلامي ، به¬ويژه شهداي خطه قهرمان¬پرور آذربايجان ، بر لزوم تجليل و تقدير از آرمان اين عزيزان تأكيد مي‌نمايد و با مقام معظم رهبري(مد ظله العالي) در رهروي راه مقدس امام و شهدا بيعت دوباره مي¬بندد.
2)    معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي مفتخر است كه اعتلاي قرآن در جامعه دانشگاهي، از اهداف جدي و محور فعاليتهاي فرهنگي اوست. برگزاري افتخار آميز چهارمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن دانشجويان مسلمان جهان در شهر قهرمان¬پرور و سرافراز تبريز كه برگ زرين ديگري بر توفيقات فرهنگي جهاد دانشگاهي افزود ، نمونه¬اي از اهتمام معاونت فرهنگي به زمينه¬سازي جهت عملياتي شدن فرامين قرآن كريم است. بدينوسيله ضمن تشكر و سپاس از زحمات رياست محترم سازمان فعاليتهاي قرآني و ساير همكاران ايشان در برگزاري باشكوه اين دوره از مسابقات ،مزيد تأييدات خداوند را براي آنان مسئلت داريم.
3)    هفته‌اي كه پيش‌رو داريم، سي و دومين هفته دفاع مقدس است كه خاطرات رشادتها و دلاور¬مردي‌هاي رزمندگان غيور و مقاومت و پايمردي ملت شهيد پرور ايران در دفاع عزتمندانه از مرز و بوم اين كشور و آرمانهاي انقلاب اسلامي تجديد مي¬شود و ذهن و زبان هر غيرتمند ايراني را به تقدير و تحسين فرا¬مي‌خواند. ما معاونان و مديران فرهنگي ضمن تجديد بيعت با آرمان شهداي دفاع مقدس و اعتقاد به نقش‌آفريني آن در ايجاد عزم ملي، خودباوري و نشاط سياسي در ميان دانشجويان، بر برنامه‌ريزي و فعاليت در جهت زنده نگهداشتن ارزشهاي بي‌بديل آن تأكيد مي‌نماييم.
4)    در آستانه آغاز سال جديد تحصيلي و در شروع دور جديد فعاليتهاي فرهنگي جهاددانشگاهي، ضمن توجه به شرايط خاص انقلاب و تهديدهاي جدي دشمن در تهاجم فرهنگي، با استعانت از بركات معنوي حاصل از ماه مبارك رمضان، عزم راسخ خود را در جهاد فرهنگي و تلاش مضاعف در اين مسير اعلام مي¬نماييم و بر وظيفه خطير خويش در اجراي برنامه‌هاي عميق و اثربخش فرهنگي در سطح دانشگاهها و برنامه‌ريزي براي جذب دانشجويان با سلايق و علايق مختلف، بخصوص دانشجويان جديدالورود اذعان داريم.
5)    توجه و تأكيد بر شعار سال و جهت بخشيدن به فعاليتهاي فرهنگي براساس آن، از محورهاي اساسي فعاليتهاي فرهنگي در جهاددانشگاهي است. حساس بودن شرايط كشور كه حاصل تحريم‌هاي پي‌درپي قدرتهاي استكباري است و نظام ما را تحت فشار تهديدهاي اقتصادي قرار داده است، ايجاب مي‌كند كه ما معاونان فرهنگي از همه توان و ظرفيت خويش در جهت بسترسازي فرهنگي تحقق شعار سال بهره جوييم و بدينوسيله سهم خويش را در اجراي منويات رهبر فرزانه انقلاب و دفاع از نظام جمهوري اسلامي در برابر هجوم اقتصادي دشمن ادا نماييم.
6)    بيداري اسلامي به عنوان واقعيتي ملموس و غيرقابل انكار در جهان اسلام و يكي از تحولات تاريخ¬ ساز جهان كنوني كه به تعبير رهبر معظم انقلاب، شب قدر تاريخ كشورهاي اسلامي است، مورد تقدير و حمايت همه جهادگران است. حقيقتي كه پرتوي از تلألو آن در پي نمايش فيلم صهيونيستي و ضد اسلامي موهن به ساحت مقدسات اسلام، به صورت اعتراض گسترده و چشمگير مسلمانان غيرتمند جهان نمايان شد. به همين خاطر ضمن اعلام انزجار از گردانندگان پشت پرده اين اهانت آشكار و محكوم كردن اين جريان فاسد و استكباري و حمايت از اعتراض جهاني بر عليه آن ، بر بهره‌گيري از تمام ظرفيت‌ها و توانمنديهاي فكري و معنوي جهاد دانشگاهي براي به ثمرنشستن اين حركت سرنوشت‌ساز و انتقال ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي به جوامع به پاخاسته تأكيد مي¬نماييم.
7)    يكي از برنامه¬هاي معاونت فرهنگي در سال 91، رتبه‌بندي و قطب‌بندي معاونتهاي فرهنگي واحدهاي جهاددانشگاهي است. اين مهم كه به منظور تقويت و انسجام فعاليتهاي فرهنگي واحدها صورت مي‌گيرد و امر تخصيص اعتبارات از سوي ستاد معاونت را متوازن و هدفمند مي‌سازد، مورد تأييد و حمايت همه معاونان فرهنگي است و پشتكار و جديت آنان را تا رسيدن به اهداف اين تصميم مهم به دنبال خواهد داشت.
8)    يكي از دغدغه‌هاي رهبر معظم انقلاب در سالهاي اخير، ايجاد و تقويت فضاي نقد و مناظره در محيطهاي دانشگاهي است. به همين منظور و در پاسخ به اين نداي حكيمانه بود كه اولين دوره مسابقات مناظره دانشجويي توسط سازمان دانشجويان برگزار و با استقبال خوب دانشجويان مواجه گرديد. بناي معاونان فرهنگي بر آن است كه با استفاده از تجربه به دست آمده در اين خصوص، با همت و جديت خويش، تداوم بخش اين حركت علمي و فرهنگي در دانشگاهها باشند و نقش مؤثري در پويايي فكر و انديشه دانشجويان و در نتيجه توسعه فرهنگي كشور ايفا نمايند.
9)    همانگونه كه در گردهمايي 67 معاونان فرهنگي، مطرح و بر آن تأكيد شد، مديريت و نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي مراكز آموزش عالي ، مورد اهتمام معاونت فرهنگي است .لذا معاونان فرهنگي با اولويت دادن به دانشجويان مراكز آموزش عالي وابسته به جهاددانشگاهي در بهره‌مندي از برنامه‌ها و فعاليتهاي فرهنگي، بر لزوم توجه به اين گروه از مخاطبان جهاد تأكيد مي‌نمايند و ايجاد زمينه و بستر مناسب جهت استفاده آنان از فعاليتهاي فرهنگي جهاددانشگاهي را وظيفه خويش مي‌دانند. برگزاري موفقيت آميز و پردستاورد طرح ضيافت انديشه (انوار معرفت) كه با برنامه¬ريزي شوراي سياستگذاري فرهنگي مراكز آموزش عالي جهاد دانشگاهي در مشهد مقدس برگزار شد نمونه¬اي از اين اهتمام معاونت فرهنگي است. در اينجا بر خود لازم مي¬دانيم از زحمات بيدريغ رياست و معاونت محترم فرهنگي – دانشجويي مؤسسه علمي – كاربردي جهاد دانشگاهي، رياست محترم مركز امام و انقلاب اسلامي و جهادگران واحد خراسان رضوي و همه همكاراني كه به انحاي مختلف در برنامه¬ريزي ، اجرا و پشتيباني از اين طرح همت ورزيدند تقدير و تشكر نماييم.  
در پايان از ميهمان نوازي و الطاف خالصانه رئيس محترم واحد آذربايجان شرقي جناب آقاي دكتر فرشبافيان و معاون محترم فرهنگي ايشان جناب آقاي كنعاني و ديگر همكاران كه با صميميت، پذيراي معاونان و مديران فرهنگي بودند، تشكر مي‌نماييم و با تقدير از معاوناني كه مسؤوليت خود را در فاصله دو گردهمايي 67 و 68 واگذار كرده‌اند، براي همكاران جهادگري كه به تازگي قبول مسؤوليت كرده‌اند، آرزوي توفيق و سربلندي داريم. همچنين ضمن عرض تسليت به هموطنان عزيزمان در استان آذربايجان شرقي كه در اثر زلزله ماه اخير جمعي از عزيزان و نيز خانه و كاشانه خود را از دست داده¬اند ، از خداوند متعال براي مصيبت¬ديدگان ، توفيق صبر و جبران ضايعه، براي مجروحان اين حادثه شفاي عاجل و براي همكاران جهادگر توفيق عمل به وظيفه شرعي و انساني در خدمت رساني مادي و معنوي به اين عزيزان را مسئلت داريم.
١٠:٥٩ ٢٨/٠٦/١٣٩١
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد