٠٧:٥٥ ٢٩/٠٥/١٤٠١
پژوهشي
رییس جهاددانشگاهی:
نخستین پژوهشکده سرب و روی کشور در زنجان راه‌اندازی می‌شود
رییس جهاد‌دانشگاهی کشور از راه‌اندازی نخستین پژوهشکده سرب و روی کشور در استان زنجان خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی زنجان، دکتر "محمد‌حسین یادگاری" با حضور در برنامه شبانگاهی "گئجه‌لر" شبکه اشراق، گفت: جهاددانشگاهی به‌عنوان يکی از نهادهای برآمده از دل انقلاب، نهادی است که حرکت در مسير دست‌يابی به تحقق اهداف انقلاب را جزو وظایف خود دانسته و در اين مسير تلاش‌های فراوان و مثمر‌ثمری را انجام داده است.
 
وی افزود: فعاليت‌های اين نهاد انقلابی در عرصه‌های مختلف که با تکيه بر روحيه جهادی اعضای آن صورت گرفته است، جزو دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی در عرصه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و حتی اقتصادی محسوب می‌شود.
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در ابتدا در راستای احيای دانشگاه‌ها در مسير توليد علم توسط شورای انقلاب فرهنگی شکل گرفت، ابراز کرد: امروز مهم‌ترين وظيفه این نهاد طبق مأموريتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده جهادگران نهاده است، ايجاد ارتباط بين صنعت و دانشگاه است.
 
یادگاری تأکید کرد: جهاد‌گران جهاد دانشگاهی در بسیاری از موارد با کم‌ترين هزينه‌ها و با کار، تلاش و بهره‌وری بالا ده‌ها برابر اعتباری که هزينه شده است، ارزش افزوده توليد کرده‌اند.
 
وی با بیان اینکه جهاد‌دانشگاهی در هر حوزه‌ای که کشور در آن  احساس نیاز نموده، با رعايت اولويت‌ها ورود پيدا کرده است، یادآور شد: خوشبختانه جهاد‌دانشگاهی با تکيه بر توانمندی‌هايی که در حوزه علم و دانش کسب کرده است، بیش از 300 هزار نفر دانشجو را تحت پوشش قرار دهد.
 
رییس جهاد‌دانشگاهی کشور تصریح کرد: جهاد‌دانشگاهی در بحث فناوری‌های نو، علوم پزشکی، در پژوهشکده رويان و ابن‌سينا فعاليت دارد. همچنین در بخش انرژی يعنی نفت و گاز فعاليت‌های خوبی داشته است که حاصل این تلاش‌ها، نصب دو دکل نفتی در میدان نفتی پارس جنوبی و انعقاد قرار‌داد برای راه‌اندازی 14 دکل جدید با شرکت نفت است.
 
وی اظهار کرد: در همین راستا موضوع فرستنده‌های راديويی در دست اقدام است که در جلسه اخیر با رییس‌ سازمان صدا و سيما اعلام شد که توانايی ساخت فرستنده‌های پرقدرت FM در این نهاد وجود دارد تا به این وسیله این صنعت به همت جهادگران دانشگاهی تبدیل به دانش بومی شود.
 
یادگاری در ادامه به عملکرد جهاد‌دانشگاهی در تحقق شعار "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" اشاره کرد و یادآور شد: خوشبختانه جهاد‌دانشگاهی در این زمینه اقدامات مطلوبی داشته است که راه‌اندازی مرکز سلول‌های بنیادی، ساخت دکل‌های نفتی، توسعه صنایع شیمیایی و تدوین و تنظیم سند ملی توسعه اشتغال و سرمایه‌گذاری، از جمله این برنامه‌ها است.
 
این مقام مسئول در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به فعالیت‌های جهاد‌دانشگاهی استان زنجان، ابراز کرد: امروز جهاد‌دانشگاهی با تکيه بر تجارب قبلی خود وارد مباحث علوم قرآنی شده است که در همین راستا جهاد‌دانشگاهی زنجان نیز در زمينه‌های پروژه‌يابی و بحث مطالعات ميان‌رشته‌ای همچون "روان‌شناسی در قرآن" و "سلامت در قرآن" گام‌های مطلوبی در حوز‌ه‌های دانشگاهی برداشته است.
 
وی افزود: همچنین معاونت فرهنگی جهاد‌دانشگاهی واحد زنجان در بخش انیمیشن، شبکه، فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای طرح‌های خوبی داشته است که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت انیمیشن 20 دقیقه‌ای با موضوع "بیداری اسلامی" اشاره کرد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأسیس مرکز رشد فرهنگی جهت برقراری ارتباط با مراکز دانشگاهی، راه‌اندازی اولین کمپ گردشگری کشور برای اجرای طرح "ایران مهر پرگهر" و ایجاد نخستین کلینیک مشاوره بارداری را از برنامه‌های در دست اقدام جهاد‌دانشگاهی استان زنجان عنوان کرد.
 
یادگاری در پایان، از راه‌اندازی نخستین پژوهشکده سرب و روی کشور در جهاد‌دانشگاهی واحد زنجان خبر داد و خاطر‌نشان کرد: با توجه به اینکه بحث سرب و روی یکی از دغدغه‌های استان زنجان محسوب می‌شود، نیاز است که مرکزی برای بررسی ابعاد پژوهشی این صنعت در کشور ایجاد شود که در صورت حمایت مسئولان استانی، راه‌اندازی این پژوهشکده در زنجان محقق خواهد شد.


٠٩:٤٤ ١١/٠٧/١٣٩١
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد