١٤:٥١ ٠٥/٠١/١٤٠٢
اشتغال
برگزاري نشست دانشجویی"مدیریت سرمایه‌فکری و نقش آن در کارآفرینی" در كردستان برگزار شد
در راستای تحقق شعار سال و برگزاری ششمین جشنواره ملی بهار، نشست دانشجویی "مدیریت سرمایه فکری و نقش آن در کارآفرینی" به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان کردستان در دانشگاه پیام نور مرکز سنندج، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاعهي واحد كردستان، فاطمه سهرابی مدرس این نشست دانشجویی اظهار داشت: ظهور اقتصاد جدید مبتنی بر دانش و اطلاعات، منجر به افزایش علاقه محققان به مطالعه در حوزه سرمایه‌فکری شده است. وی افزود: توانایی برای مدیریت و کنترل سرمایه فکری مستلزم این‌است که شرکت‌ها بتوانند سرمایه فکری را شناسایی، اندازه گیری و گزارش کنند. این مدرس دانشگاهی با اشاره به این‌که ریشه ‌های مفهوم سرمایه‌ فکری بسیار عمیق هستند بیان کرد: اگرچه سیستم‌‌های بیشتری در حال استفاده از مفهوم سرمایه‌ فکری هستند، اما هنوز هم بسیاری از افراد شاغل اطلاعی از این مفهوم ندارند. وی با اعلام اینکه سرمایه‌ فکری، زاده‌ عرصه‌ علم و دانش است، ادامه داد: هنوز این واژه در دوران تکوین خود به سر می‌برد. سهرابی بیان کرد: این مفهوم برای نخستین بار به‌طور کاربردی، در سال 1991 مطرح شد یعنی زمانی که شرکت بزرگ سوئدی اسکاندیا شروع به اجرای مجموعه ‌ای از روش ‌های نوآورانه‌ علمی برای توجه ویژه به دارایی ‌های نامحسوس خود کرد. وی ادامه داد: اگر رشد قدرت سخت ‌افزاری را یک شاخص مهم بدانیم، باید بگوییم که تا سال 2011 یعنی زمانی که ما 20 ساله شدن مفهوم سرمایه‌ فکری را جشن می ‌گیریم، رایانه ‌ها به ظرفیتی معادل ظرفیت مغز انسان دست خواهند یافت، در آن زمان چگونه می‌‌توان ارزش دارایی‌‌های شرکت ‌ها را سنجید. این مدرس تصریح کرد: پس می‌توان نتیجه گرفت که موفقیت روزافزون و بهره‌وری شرکت یا سازمان مرهون توجه به دانش و سرمایه فکری است. وی گفت: با شناخت ماهیت، مدل و روش‌های سنجش، اندازه‌گیری و ارزش‌گذاری سرمایه فکری، امکان طرح‌ریزی و بهینه‌سازی و کنترل و نظارت مستمر بر آن در شرکت ها و سازمان‌ها مهیا خواهد شد. وی با اشاره به اینکه درصد کمی از جمعیت ایران کارآفرین هستند، خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای سوق دادن جوانان به سوی کارآفرینی آموزش‌های تخصصی و نشست‌های این‌چنینی می‌باشد. سهرابی در پایان خاطرنشان کرد: در کنار تغیر نگرش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی،از کارجویی پشت میزنشینی به سمت کارآفرینی و افزایش حمایت اقتصادی دولت، امیدواریم روز به روز به میل کارآفرینی در قشر جوان افزوده شود.
٠٨:٠١ ٠١/٠٨/١٣٩١
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد