١٨:٤٣ ٠٩/٠٤/١٤٠١
فرهنگي
به همت جهاددانشگاهی سیستان وبلوچستان ؛
همایش بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در زاهدان برگزار گردید

به همت جهاددانشگاهی سیستان وبلوچستان همایش بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در زاهدان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان،به همت حوزه معاونت فرهنگی این واحد همایش منطقه ای گرامیداشت خواجه نصیر طوسی (( استاد بشر )) در زاهدان برگزار گردید. در این همایش که با حضور دکتر یونس کرامتی مدرس تاریخ علم در تالار ملاصدرا دانشگاه سیستان وبلوچستان و با حضور دانشجویان و اساتید علاقمند برگزار گردید، عباس صفدری رئیس جهاددانشگاهی سیستان وبلوچستان با خیر مقدم حضور میهمانان و اساتید حاضر در همایش افزود: خواجه نصیر الدین از شخصیتهای برجسته ی علمی و فرهنگی ایران است که در زمانه ی پرآشوب حمله ی مغول با تلاشهای علمی و سیاسی که انجام داد مانع افزایش ویرانیهای این قوم وحشی و بی فرهنگ شد. صفدری بیان داشت ایران اسلامی همیشه به داشتن میراثهای ارزشمند فرهنگی و علمی به خود میبالد و جوانان امروز ایران هم می‌توانند با بررسی تلاشهای امثال خواجه نصیرالدین پیشرفت و اقتدار امروز ایران اسلامی را رقم بزنند.

در ادامه این برنامه دکتر کرامتی سخنران اصلی برنامه با بیان مختصری از زندگی خواجه نصیر طوسی به بررسی اصول تحریر اقلیدس از منظر خواجه نصیر و مقایسه ی آن با دیگر تحریرهایی که از اصول اقلیدس صورت گرفته پرداخت. در پایان برنامه کارگاه بررسی و شناخت ابزارهای رصد خانه مراغه توسط فاطمه شیخ دبیر جمعیت منجمان مهبانگ زاهدان برگزار گردید. همچنین در پایان مراسم طی قرعه کشی از میان حاضران در جلسه سه نفر برای شرکت در اردوی علمی بازدید از رصد خانه مراغه و شرکت در برنامه های کشوری همایش در اسفند ماه برگزیده شدند. گفتنی است خواجه نصیر الدین طوسی از شخصیتهای و مفاخر ارزشمند علمی و فرهنگی ایران است که در زمینه های مختلفی از جمله فلسفه، ریاضی، نجوم و اخلاق سر آمد عصر خود بود. وی در سال 597 ه.ق به دنیا آمد و در 18 ذی الحجه سال 672 در کاظمین عراق دار دنیا را وداع گفت و در جوار حرم امام موسی کاظم (ع) به خاک سپرده شد.

١٣:٢٣ ١٦/٠٨/١٣٩١
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد