١٧:٠٦ ٠٩/٠٤/١٤٠١
کل خبرها


به همت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران ؛

كتاب ششمين جشنواره ملي بهار با عنوان (توليد ملي ،حمايت از كار و سرمايه ايراني ) رونمايي شد

 

آيين رونمايي از كتاب (توليد ملي ،حمايت از كار و سرمايه ايراني ) ويژه مسابقه كتابخواني ششمين جشنواره ملي بهار، بيست ويكم آبانماه در محل سالن اجتماعات دفتر مركزي جهاد دانشگاهي برگزار شد .

  رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به تحریم های اقتصادی که از سوی دولت های غربی علیه ایران وضع شده است اظهار داشت: این مسئله مسئولیت را برای دستگاه های اجرایی دو چندان می کند تا برای فعالیت های خود به دانشمندان، مراکز تحقیقاتی و توانمند علمی رجوع کنند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر محمد حسین یادگاری دراين مراسم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که پیشرفت را ابزاری برای تمدن نوین اسلامی دانسته اند اظهار داشت: آنچه می تواند پشتوانه این پیشرفت به عنوان ابزار باشد جهان بینی اسلامی است که می تواند برای تمدن نوین اسلامی تاثیر گذار باشد

. وی در ادامه گفت: جهاددانشگاهی از اوایل انقلاب تا کنون با پشتوانه مذهبی، دینی و ایمانی توانسته است درمسائل سیاسی اجتماعی، فرهنگی اثر گذار باشد

. رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت شعار سال که از سوی رهبری اعلام شده است، گفت: امیدواریم دستگاه های اجرایی و مسئولین مملکتی در ابعاد مختلف برای اجرای فرمایشات رهبری تلاش کنند و شعار تولید ملی، حمایت از سرمایه و کار ایرانی را به مرحله اجرا درآورند. وی با اشاره به تحریم های اقتصادی که از سوی دولت های غربی علیه ایران وضع شده است، اظهار داشت: این مسئله مسئولیت را برای دستگاه های اجرایی دو چندان می کند تا برای فعالیت های خود به اندیشمندان و مراکز تحقیقاتی و مراکز توانمند از نظر علمی رجوع کنند.

دکتر یادگاری تصریح کرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی در طول 32 سال از فعالیت خود و موفقیت هایی که داشته است با اهمیت دادن به نیروهای داخلی و نیروهای ارزشمند و ولایتمدار در بحث سلول های بنیادی، رشته های فنی مهندسی و علوم پایه و اخیرا نیز با ورود به بحث نفت و گاز توانسته است یک شبه ره صد ساله را بپیماید. رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به موفقیت های دانشمندان جهاد دانشگاهی در خصوص سلول های بنیادی اظهار کرد: هیچ کس تصور نمی کرد کشور های غربی در خصوص تشکیل شواری حکام زیست فناوری اندیشه کنند و با مشاهده این پیشرفت ها کشور های غربی به جایی رسیدند که در بحث زیست فناوری وارد شدند.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری در خصوص تغییر سبک زندگی اظهار داشت: زمینه این فرمایشات جهان بینی و فرهنگ غنی اسلامی است و یکی از این سبک های زندگی فرهنگ جهادی است که باید با تلاش نیرو ها از اینکه هست گسترده شود. دکتر یادگاری با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به شعار سال اظهار داشت: شعار امسال که تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است دارای نکته ظریفی است بدین ترتیب که در این شعار سرمایه ایرانی به عنوان نیروی انسانی جمهوری اسلامی ایران است. وی با اشاره به اینکه ارزش نیروهای انسانی از پول، سرمایه، منایع و ذخایر به مراتب بیشتر است، گفت: اگر در کنار همه ذخایر و منایع به این ذخیره خدادادی و انسانی بی توجهی شود هرگز به نقطه مطلوب نخواهیم رسید.

وی در پایان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال اظهار داشت: این فرمایشات تنها در برنامه های یک ساله و مقطعی نباید مورد تمرکز قرار گیرد بلکه باید به عنوان سرمشقی برای برنامه های بلند مدت کشور مورد توجه باشد. در ادامه این مراسم اسماعیل عاکفی نویسنده بخش دینی و قرآنی کتاب تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی اظهار داشت: با توجه به اینکه جامعه ما جامعه ای مذهبی به شمار می رود و این مسئله خود را در تمام شئونات مردم نشان می دهد بنابراین اگر بسیاری از مردم خواستگاه های مذهبی شعار سال را بدانند نسبت به پایبندی به انها مصمم تر خواهند شد.

وی ادامه داد: در بخش دینی قرآنی تلاش شد تقریبا 100 درصد کار با قرآن تطبیق داشته باشد که این مسئله می تواند برای مخاطبین این کتاب محرکی باشد ضمن اینکه از نهاد های مختلف نیز از آن استقبال کردند. وی با اشاره به ضبط 60 برنامه 7 تا 10 دقیقه ای در خصوص شعار سال با محوریت قرآن کریم و برنامه های دیگر نظیر آن با حضور مولفین کتاب در رادیو قرآن گفت: با این تلاش انعکاسی از این عملکرد در حیطه تالیف در رسانه ملی نیز صورت گرفت.

همچنین دکتر تهمینه شاوردی نویسنده بخش فرهنگی اجتماعی کتاب تولید ملی و حمایت از سرمایه و کار ایرانی در ادامه این مراسم ایجاد فرصت برای پرداختن به مسائل فرهنگی اجتماعی در خصوص شعار سال در این کتاب را بسیار مثبت ارزیابی کرد. وی افزود: در این کتاب به وظایف خانواده، کودک و نوجوان و قشر دانشجو به عنوان مهمترین قشر های جامعه در حیطه شعار سال اشاره و از سازمان های مهمی همچون صدا و سیما، آموزش و پرورش و دیگر سازمان های بزرگی که می توانند زیر ساخت های این حرکت مهم را ایجاد کنند نام برده شده است.

دکتر علی رنجبرکی نویسنده بخش انسانی کتاب تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در ادامه با اشاره به وجود دو صفت ایرانی و ملی بودن در شعار سال اظهار داشت: ایرانی و ملی بودن کارو سرمایه ایرانی تا حدودی رسالت را برای جهاد دانشگاهی سنگین تر می کند. وی با اشاره به اینکه ایرانی و بومی سازی علوم برای صنایع و بخش های مختلف اصلی ترین رسالت جهاد در بخش های مختلف است، اظهار امیدواری کرد: کتاب تولید ملی، حمایت از سرمایه و کار ایرانی گامی موثر باشد در جهت تحقق این هدف. همچنین زهرا نقی زاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ضمن تشکر از همکاران در تهیه کتاب تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، گفت: با شروع ششمین جشنواره ملی بهار در ابتدای سال کمیته ها تشکیل شدند و تبلیغات صورت گرفت و 5هزار نسخه از کتاب به تمام استان های فرستاده شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست های مختلف در کل کشور در خصوص کتاب تولید ملی و حمایت از کارو سرمایه ایرانی گفت: 160 نشست در کشور هم اکنون در حال برگزاری است که 60 مورد آن در رادیو با موضوع تولید ملی برگزار شده است. وی ادامه داد: بنر ها و بیلبورد هایی نیز با همکاری سازمان زیبا سازی شهر تهران در یک هفته گذشته در سطح شهر نصب شده است و همچنین مسابقات کتاب و کتاب خوانی نیز در دانشکده های مجازی صورت گرفته است.

مهندس علیرضا زجاجی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به شعار تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی گفت: تلاش جوانان و پتانسیل های این مرز و بوم باعث شده است که این کشور به جایگاه های مهمی دست پیدا کند و باید این تلاش ها و کار های شبانه روزی ارج نهاده شود. وی ادامه داد: باید حلقه محکمی در خصوص فرمایشات رهبری به عنوان شعار های سال ایجاد شود و فعالیتی انجام شود که شعار های هر ساله را به صورت منسجم به هم مربوط سازد و در برگیرد تا از همه مباحثی که تا کنون توسط ایشان مطرح شده است نتیجه والاتر و بهتری گرفته شود.

دکتر عبدالرضا مجد الدین رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز در پایان پیشنهاد کرد: با پیاده سازی برخی از مطالب چاپ شده به صورت اینترنتی مسابقاتی راه اندازی شود و از دانشجویانی که برنده می شوند تقدیر به عمل آید.

در ادامه مراسم دکتر مهدی فیض عضو کمیته علمی جشنواره بهار با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یکی از ساختار هایی است که بحث تولید ملی را مورد توجه قرار داده است پیشنهاد کرد: مساله کتاب و کتاب خوانی به صورت خاص برای اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه نیز در غالب مسابقه مورد توجه قرار گیرد. در ادامه این مراسم دکتر حسین بختو سرپرست جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از تلاش نویسندگان و دست اندرکاران کتاب تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی تشکر و با اهدا لوح تقدیر کرد.

 

١١:٢٧ ٢٢/٠٨/١٣٩١
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد