١٨:١٨ ٠٩/٠٤/١٤٠١
اخبار ديگر رسانه ها
دانشمندان نانو، نيروي كوانتومي كازيمير را مهار مي كنند
دانشمندان آزمايشگاه ملي آرگون در دپارتمان انرژي امريكا در تلاش براي ابداع روشي براي كنترل نيروي كازيمير هستند.
به گزارش سرويس علمي ايسنا، نيروي كازيمير يك نيروي مكانيكي كوانتومي است كه اشيا را وقتي فقط صد نانومتر از هم فاصله دارند جذب يكديگر مي كند.
"دريك مانسيني" رئيس مركز نانومواد در اين آزمايشگاه مي گويد: نيروي كازيمير به قدري كوچك است كه تقريبا اكثر آزمايش‌ها با ويژگي‌هاي آن سروكار دارند. اگر ما بتوانيم اين نيرو را كنترل كرده يا دفع كنيم، چنين فرايندي تاثيرات فوق‌العاده‌اي روي توليد و رشد سيستم هاي نانوالكترومكانيكي خواهد داشت.
بر اساس اين گزارش، سيستم‌هاي نانوالكترومكانيكي، ابزار مكانيكي در ابعاد نانومتري هستند كه مي توانند براي به كار انداختن يا حس كردن در مقياس نانو قابل استفاده باشند.
بسياري از اين ابزار در حال حاضر براي كاربردهاي منحصر به فرد از جمله در سيستم‌هاي مخابراتي حسي، پردازش سيگنال، ذخيره اطلاعات و بسياري از موارد ديگر طراحي شده‌اند.
به گفته محققان، نيروي كازيمير در دنياي اشيا بزرگ به قدري كوچك است كه به ندرت قابل تشخيص مي باشد اما در مقياس‌هاي نانو اين نيرو به يك تاثير كوانتومي مبدل مي شود كه دانشمندان در حال حاضر قادر به كنترل آن نيستند.
دانشمندان مي گويند روش كنترل اين نيرو شامل ساخت سطوح تعامل در ابعاد نانو براي اثرگذاري روي تاثيرات نيروي كازيمير است.
١٠:٣٥ ١٣/١٠/١٣٨٨
عناوين اصلي
معرفي جهاد دانشگاهي
تشکيلات جهاد دانشگاهي
اخبار جهاد دانشگاهي
انتشارات
اعضاء
نام کاربر
رمز عبور
نظر خواهي
کدامیک از فعالیت های جهاددانشگاهی در پیشبرد توسعه همه جانبه کشور موثرتر می باشند؟تمامي حقوق متعلق به جهاد دانشگاهي مي باشد